Na koniec ubiegłego roku w województwie lubelskim było 26,7 tys. legalnie pracujących cudzoziemców z ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w ZUS. To o niemal jedną czwartą więcej niż rok temu.

  Liczba obcokrajowców w rejestrach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych notuje kolejne rekordy. Na koniec 2020 roku w województwie lubelskim było ich 21,6 tys. W ciągu roku przybyło ponad 5 tysięcy kolejnych osób.

  Jak informuje nas Małgorzata Korba, rzecznik prasowy lubelskiego ZUS, najwięcej jest obywateli Ukrainy, którzy stanowią ponad 62 procent. Na koniec ubiegłego roku było ich 16,6 tys. Na drugim miejscu Białorusini w liczbie ponad 7 tys.

  W naszym województwie ponad 60% cudzoziemców to osoby zatrudnione na umowach o pracę. Mniej niż tysiąc osób prowadzi własne firmy. Pozostali korzystają z umów-zleceń i innych umów o świadczenie usług.

  W skali całej Polski liczba ubezpieczonych obcokrajowców przekroczyła już 875 tys. i jest o 150 tys. wyższa niż rok temu. Cudzoziemcy stanowią około 5 proc. wszystkich osób z ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w ZUS.