W niedzielę, 30 stycznia, policjanci z łukowskiej drogówki sprawdzali prędkość aut poruszających się po drogach, między innymi w miejscach, gdzie według informacji naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, kierujący pojazdami przekraczają dozwoloną w obszarze zabudowanym prędkość.

Wśród wielu kontrolowanych pojazdów mundurowi zauważyli jadący w Staninie samochód marki Volkswagen Passat. Po sprawdzeniu okazało się, że kierujący osobówką o 31 km/h przekroczył dozwoloną w tym miejscu prędkość. Mężczyzna jadący autem nie zatrzymał się do kontroli drogowej i chcąc uciec mundurowym gwałtownie skręcił w boczną drogę, a tam chciał wjechać na posesję.

Jego plan nie powiódł się. Mundurowi bardzo szybko zatrzymali uciekiniera. Za kierownicą auta siedział 20-latek z gminy Krzywda. Okazało się, że przekroczenie dozwolonej prędkości to nie jedynie przewinienie młodzieńca. Sprawdzenie stanu trzeźwości wykazało, że młody mężczyzna miał prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Jakby tego było jeszcze mało, 20-latek był już w przeszłości karany za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i naruszenie sądowego zakazu. Obecnie młodego mężczyznę obowiązują 3 sądowe zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Wkrótce 20-latek usłyszy zarzuty. Za ponowne kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, w okresie obowiązywania zakazu grozi mu nawet do 5 lat pozbawienia wolności i tym razem dożywotni zakaz kierowania pojazdami. To nie wszystkie konsekwencje. Będzie jeszcze musiał zapłacić co najmniej 5000 złotych świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Pamiętajmy, nietrzeźwy kierujący stanowi zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego – dla nas, naszych bliskich. Dlatego też reagujmy na takie przypadki. Nawet anonimowa informacja przekazana policjantom przyczynia się do wyeliminowania z dróg pijanych kierowców.