Zgodnie z decyzją Rady Miasta będziemy mieć w Łukowie cztery nowe pomniki przyrody. To dwa dęby szypułkowe, wiąz pospolity i sosna zwyczajna. Znajdują się na cmentarzu wojennym przy ul. Strzelniczej. Zanim uchwała została podjęta, odbyła się gorąca dyskusja co do nazwy jednego z dębów. Wnioskodawcy chcieli aby nosił on imię Gabor. Ale na wniosek komisji komunalnej nazwę tę zmieniono na imię Mieczysław.

  Wniosek o przyjecie uchwały w sprawie ustanowienia pomników przyrody złożyło Biuro Polska 2050 reprezentowane przez Beatę Zdanowską i Marka Czarneckiego. Zaproponowali oni aby nowe pomniki przyrody miały swoje nazwy. Dla sosny zaproponowano imię Anastazja, dla wiązu – Baltazar, dla jednego z dębów –  Ambroży, a drugi – Gabor. Podczas posiedzenia komisji komunalnej Rady Miasta okazało się, że imię Gabor budzi kontrowersje. Komisja przedstawiła wniosek aby zmienić tę nazwę na imię Mieczysław. Była to propozycja zgłoszona przez przewodniczącego Krzysztof Oklińskiego.

  Gabor to imię węgierskiego żołnierza, którego mogiła znajduje się na cmentarzu wojennym. Tej propozycji „bronili” na sesji radni Jarosław Okliński i Arkadiusz Pogonowski. Argumentowali, że w ten sposób będzie można podkreślić wielokulturowy charakter cmentarza przy ulicy Strzelniczej.

  Odmienne zdanie na ten temat miał przewodniczący Krzysztof Okliński. Według niego dąb powinien mieć imię polskie. Pytał też retorycznie na sesji, czy gdyby na cmentarzu nadal były mogiły niemieckich żołnierzy to drzewu nadano by imię Hans. W toku dyskusji przewodniczący Okliński w pewnym momencie chciał zrezygnować ze zmiany nazwy i stwierdził, ze wycofuje swoją propozycję. Ale jak się okazało nie mógł tego zrobić, bowiem wniosek co do zmiany nazwy zgłosiła komisja komunalna, a nie on osobiście.

  Tuż przed głosowaniem w tej sprawie głos zabrał jeszcze burmistrz Piotr Płudowski. I zaapelował o to, aby uszanować wolę osób, które przygotowały wniosek.

  Po burzliwej dyskusji większość radnych zgodziła się na propozycję komisji komunalnej i zmieniła w uchwale nazwę dębu z imienia Gabor na Mieczysław. Za było 10 radnych, a 8 było przeciw.

  Uchwała w sprawie ustanowienia pomników przyroda została przyjęta. Zagłosowało za nią 12 radnych. czterech było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

  Relacja z sesji Rady Miasta już wkrótce w Master TV.