„Nie możemy zamknąć oczu, zatkać uszu na wołanie o pomoc z naszej wschodniej granicy” – pisze w liście otwartym do władz Rzeczpospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche, były wójt gminy Trzebieszów.

  Pochodzący z Ziemi Łukowskiej przedsiębiorca deklaruje, że wraz z Fundacją Leny Grochowskiej przyjmie 100 osób, zapewniając im edukację, pracę i mieszkanie.

  Stowarzyszenie Wspólnota Arche i Zamek Janów Podlaski organizuje też akcję „Ten Sam Sen”. Wydarzenie ma się odbyć 28 listopada o godz. 21:00. „Wyjdź na balkon, do ogródka lub na miejski plac i… przenocuj tam”- do takiego gestu solidarności z migrantami na granicy zachęcają organizatorzy akcji.

  28 listopada to nie przypadkowy dzień. W Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent, czas oczekiwania na narodziny Jezusa, który jako emigrant i uchodźca wędrował przez granice. A godzina 21 to godzina maryjna, gdy Polacy modlą się do Matki Boskiej w intencji rodzin.

  „Zróbmy gest solidarności wobec migrantów, przebywających w lasach po obydwu stronach granicy. Poczujmy to co oni: chłód, deszcz, ciemność i beznadziejność sytuacji. Czy przyśni nam się ten sam sen? O ciepłym domu, zdrowiu najbliższych, drodze ku szczęściu? Wytrzymajmy tyle, ile pozwoli nam nasz organizm. Godzinę, dwie, a może jednak całą noc, jak migranci. Pod gołym niebem, bez ciepłej kołdry, odzieży termicznej, w mokrym ubraniu i  często w zniszczonych butach… Po prostu zamieńmy słowo „oni” na „my” – mówią organizatorzy. – Kiedy choć jedną noc spędzimy jak uchodźcy, nie zamykając oczu, słysząc obok oddech naszych rodzin, zrozumiemy, że dzieli nas tylko kilka zasiek, patroli i polnych dróg.”

  Decydując się na taki gest, możemy też zapalić latarkę, lampkę. Najlepiej w zielonym kolorze. Tak właśnie oznacza się domy, w których uchodźcy mogą znaleźć bezpieczne schronienie, posiłek, chwilę odpoczynku.

  „Pamiętajmy o bolesnych i tułaczych kartach naszej historii.  My, Polacy, byliśmy uchodźcami, a nasza wschodnia granica była i jest świadkiem wędrówki ludów od wieków.” – dopowiadają organizatorzy akcji

Przypomnijmy, że prezes grupy Arche, Władysław Grochowski, zaoferował przyjęcie 100 rodzin migrantów, zapewnienie im schronienia i  pracy. Przedsiębiorca sprzeciwia się budowie „murów, zasieków, poniżaniu godności człowieka, skazywaniu na jakąkolwiek formę cierpienia” tylko dlatego, że koczujący na polsko-białoruskiej granicy uchodźcy „nie są Polakami”. I jednocześnie deklaruje, że wraz z Fundacją Leny Grochowskiej przyjmie 100 osób, zapewniając im edukację, pracę i mieszkanie.