Franciszek Maklakiewicz to nowy Honorowy Obywatel Łukowa. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Miasta na wniosek Andrzeja Zdrojewskiego. Uroczystość nadania tytułu odbędzie się w niedzielę 26 września podczas koncertu z pieśniami Maklakiewicza, na którym wystąpi m.in. Joanna Maklakiewicz, bratanica Franciszka.

  Franciszek Maklakiewicz pochodził z Mszczonowa. Był młodym, uzdolnionym i odnoszącym sukcesy kompozytorem. Kiedy rozpoczęła się II Wojna Światowa, na ochotnika zaciągnął się do Wojska Polskiego. Podczas walk w obronie linii kolejowej Dęblin – Łuków został ranny. Zmarł 26 września 1939 roku w łukowskim szpitalu. Miał 24 lata. Pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Łukowie.

  Od wielu lat o Franciszku Maklakiewiczu przypomina mieszkańcom Łukowa Andrzej Zdrojewski, i to on wystąpił z inicjatywą nadania kompozytorowi tytułu Honorowego Obywatela Łukowa.

  Akt nadania Franciszkowi Maklakiewiczowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łuków odbierze jego bratanica, Joanna Maklakiewicz podczas wyjątkowej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w auli I LO w niedzielę 26 września. Po części oficjalnej odbędzie to koncert z pieśniami Franciszka Maklakiewicza, który jest częścią ogólnopolskiego projektu  pt. „Saga Rodu. Pieśni braci Franciszka, Jana i Tadeusza Maklakiewiczów. Ślady pamięci”.