Aranżacja mieszkania czy domu ma ogromny wpływ na codzienny komfort i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego warto dobrze przemyśleć ten aspekt i dopasować wystrój do swoich preferencji. Niektórzy błędnie twierdzą, że za wygląd salonu odpowiadają tylko meble czy kolory ścian. Prawda jest jednak taka, że ogromną rolę odgrywają też drobne elementy i dodatki takie jak plakaty. Są one w stanie w znacznym stopniu zmienić estetykę wnętrza. Jak dopasować plakaty do aranżacji? Co jest obecnie modne? 

Plakaty dopasowane do stylu wnętrza

Przede wszystkim należy pamiętać, że elementy dekoracyjne i meble w salonie powinny razem tworzyć spójną całość. Nie oznacza to oczywiście, że wszystko ma być w jednym kolorze. Jednak warto zadbać o pewną harmonię. Dlatego plakaty warto dopasować do istniejącej już aranżacji wnętrza. Wiele będzie zależało od stylu, w jakim utrzymane jest pomieszczenie. 

Przykładowo do salonu nowoczesnego będą pasowały głównie plakaty minimalistyczne, które podkreślą prostotę i surowość wnętrza. W salonie skandynawskim sprawdzą się przede wszystkim plakaty geometryczne oraz plakaty przedstawiające naturę czy zwierzęta. 

Jakie plakaty są obecnie modne? 

Obecnie dwa największe trendy, jeśli chodzi o plakaty, to te z motywem botanicznym oraz astrologicznym. Te pierwsze doskonale wpisują się w modne aktualnie wartości dotyczące ochrony środowiska. Wszystko, co naturalne i EKO wpisuje się w obecne trendy. Dlatego plakat z motywem roślinnym, np. w postaci zielonego liścia lub kolorowych kwiatów doskonale będzie prezentował się w salonie. 

Od jakiegoś czasu zauważyć też można dużą fascynację astrologią, czyli łączeniem wydarzeń na Ziemi z ułożeniem ciał niebieskich. Z tego względu plakaty przedstawiające gwieździste niebo są popularne zarówno wśród osób młodszych, jak i starszych. 

Plakaty nawiązujące do zainteresowań domowników

Jeśli nie wiemy co wybrać, a żaden obecnie popularny motyw nie wpisuje się w nasze preferencje estetyczne, zawsze możemy wybrać plakaty, które nawiązują do naszych zainteresowań. Ozdabianie wnętrza sentymentalnymi dodatkami nigdy nie wychodzi z mody. Osoby, które interesują się fotografią, mogą zafundować sobie stylowy plakat przedstawiający vintage aparat. W salonie miłośników kotów może zawisnąć grafiką nawiązująca do tych futerkowych zwierzaków. Możliwości jest wiele, a taki wystrój wnętrza sprawi, że w mieszkaniu będziemy czuli się przytulnie i spokojnie. 

Jak dobrać wymiary plakatów? 

Bardzo istotną rolę odgrywają wymiary plakatów. Nieodpowiednio dopasowane do wnętrza mogą zepsuć cały efekt. Przede wszystkim należy pamiętać, że do dużych, przestronnych salonów warto wybierać duże plakaty. Malutka grafika na ogromnej ścianie nie będzie prezentowała się zbyt dobrze, ponieważ po prostu „zniknie”. Tak samo działa to też w drugą stronę. Jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią, a w salonie znajduje się dużo mebli i dodatków, to starajmy się wybierać plakaty o mniejszych wymiarach. Dzięki temu nie będą nas one przytłaczały i nie pomniejszą optycznie wnętrza.