Wiele samorządów złożyło wnioski o pieniądze z programu Polski Ład. Władze Łukowa chcą m.in. wyremontować domki nad zalewem oraz wybudować drogi i kanalizacje. Starostwo oprócz dróg chce zainwestować w cyfryzację. Gminy będą budować szkoły i świetlice.

  Burmistrz Łukowa złożył trzy wnioski. Jeden z nich opiewa na kwotę 20 mln zł i dotyczy budowy ulic m.in. na nowym osiedlu pomiędzy Aleją Kaczorowskiego, Wereszczakówny oraz Zagrodową. Dofinansowanie z Polskiego Ładu ma wynieść 95%. Drugi wniosek dotyczy modernizacji i wyposażenia ośmiu domków letniskowych nad zalewem Zimna Woda oraz uzbrojenie terenu. Planowana jest też budowa obiektu odnowy biologicznej oraz pola biwakowego i dwóch fontann pływających na zalewie. Wszystko ma kosztować 12 mln zł, a dofinansowanie ma być w wysokości 90%. Miasto w trzecim wniosku stara się o dofinansowanie uzbrojenia terenów inwestycyjnych przy ul. Strzelniczej. Za 5 mln zł będą tam wybudowane drogi dojazdowe, kanalizacja, wodociąg i oświetlenie.

  Władze powiatu łukowskiego również złożyły trzy wnioski. Priorytetem będzie mała obwodnica Łukowa oraz budowa ronda w okolicach Konorzatki i Woli Gułowskiej. Drugi wniosek został złożony na budowę strzelnicy przy Zespole Szkół w Radoryżu Smolanym, której koszt wyniesie około 15 mln zł. Trzeci to kompleksowa cyfryzacja urzędu.

  Gmina Łuków za pieniądze z Polskiego Ładu chce wybudować kanalizację sanitarną w Gołaszynie, Ławkach i Gręzówce. W drugim wniosku gmina będzie starać się o pozyskanie pieniędzy na montaż instalacji fotowoltaicznych i wymianę oświetlenia na energooszczędne we wszystkich gminnych szkołach. Wójt chce również pozyskać fundusze na rozbudowę Zespołu Szkół w Czerśli.

  Wiemy, że gmina Stanin również złożyła trzy wnioski do Polskiego Ładu. Planowana jest m.in. budowa przedszkola przy ZS w Staninie. Koszt to około 5 mln zł. Władze gminy chcą także inwestować w centra kulturalne i za 10 mln wybudować świetlice w takich miejscowościach jak Józefów, Celiny, Stara Wróblina i Lipniak. Trzecim wnioskiem  będzie unowocześnienie gospodarki odpadami komunalnymi poprzez dalszy rozwój PSZOK-u. Na to zadanie potrzeba około 20 mln zł.

  W pilotażowej odsłonie rządowego funduszu Polski Ład do podziału jest ponad 20 mld zł. Program obsługuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Każda jednostka samorządu terytorialnego może złożyć trzy wnioski. W jednym nie ma ograniczenia kwotowego, drugi może zakładać dofinansowanie do 30 mln zł, a w trzecim maksymalne wsparcie to 5 mln zł. Bezzwrotne dotacje mogą wynieść od 80 proc. do 95 proc. kosztów danej inwestycji.