10 tysięcy złotych stracił 26-letni łukowianin, z którym skontaktował się rzekomy pracownik jednego z banków. Zmanipulowany przez oszustów mężczyzna zainstalował na smartfonie oprogramowanie, dzięki któremu przestępcy mieli dostęp do jego konta bankowego. 26-latek za późno zorientował się, że padł ofiarą oszustów, którzy wypłacili pieniądze z jego konta.

Łukowscy policjanci prowadzą postępowanie w sprawie oszustwa, którego ofiarą padł 26-latek. Mężczyzna poinformował mundurowych, że wczoraj skontaktowała się z nim kobieta, która przedstawiła się jako pracownik jednego z banków. Rozmawiając z 26-latekim dowiedziała się w jakim banku ma swoje konto młody mężczyzna, a następnie przełączyła rozmowę do rzekomego przedstawiciela właśnie tego banku. Z kolei ten poinformował 26-latka o zagrożeniu konta oszczędnościowego, jakie miał wykryć system.

Młodzieniec nie podejrzewając podstępu, zgodnie z sugestią oszusta zainstalował na swym smartfonie aplikację AnyDesk. Rozmawiając z rzekomym pracownikiem bankowym, 26-latek zorientował się, że ktoś „przejął” kontrolę nad jego smartfonem i rachunkiem oszczędnościowym. Młody mężczyzna zauważył, że trzykrotnie wypłacono z jego konta pieniądze. 26-latek stracił w ten sposób 10 tysięcy złotych. Młody mężczyzna zorientował się też, że mimo tego iż osobiście nie składał żadnego wniosku o pożyczkę, to „dostał” ponad 30 tysięcy kredytu. Wtedy dotarło do niego, że padł ofiarą oszustów i natychmiast skontaktował się z prawdziwym pracownikiem bankowym, tam zablokował swoje konto i uniemożliwił wypłatę kolejnych pieniędzy.

Apelujemy o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami proponującymi świadczenie jakichkolwiek usług finansowych lub bankowych. Bezwzględnie należy zweryfikować tożsamość dzwoniącej osoby. Nie należy również ulegać namowom rozmówcy o zainstalowanie na swoim telefonie, tablecie czy komputerze programu czy aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia. Oszuści często informują, że poprzez zainstalowanie takiego programu pomogą w przejściu przez trudny proces pozyskania, bądź zabezpieczenia oszczędności. Aplikacje takie jak na przykład AnyDesk, są legalne i użyteczne – umożliwiają zdalny dostęp do wielu urządzeń, jednak niestety wykorzystywane są również przez oszustów, którym służą do przestępczej działalności. Instalując taki program udostępniamy nasze dane, umożliwiamy dostęp do kont bankowych oraz możliwość wykonywania na nich operacji finansowych.