Planujesz właśnie zakup nowego materaca do spania? Jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w życiu odgrywa sen, zapewne masz świadomość, że wybór materaca wcale nie jest błahą sprawą. Jednocześnie możesz czuć się zagubiony w gąszczu wszystkich dostępnych opcji. Materace w Warszawie to prawdziwe bogactwo możliwości! Skąd możesz wiedzieć, który z nich najlepiej się u ciebie sprawdzi? Z tego artykułu dowiesz się, na jakie parametry koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu materaca.

Jak dobrać twardość materaca?

Pierwszym parametrem, który ma kluczowe znaczenie w trakcie wyboru materaca, jest jego twardość. Każdy dostępny na rynku materac posiada oznaczenie, które wskazuje na stopień twardości. Co kryje się pod tajemniczym H1, H2 i tak dalej? Literka H to skrót od angielskiego słowa „hardness”, czyli „twardość”. Natomiast następująca po niej cyfra porządkowa informuje konsumentów, czy mają do czynienia z materacem miękkim, średnim, twardym czy bardzo twardym. Jeśli chodzi o materace w Warszawie, podobnie jak w całej Polsce, największą popularnością cieszą się modele H2 oraz H3. Te pierwsze przeznaczone są dla osób, których waga mieści się w przedziale od 40 do 80 kilogramów, a drugie dla użytkowników ważących powyżej 70 kilogramów. Nie wiesz, na jaką twardość się zdecydować? Zwróć uwagę na materac hybrydowy Hilding Electro. Jest to uniwersalny model, który nadaje się zarówno dla osób lżejszych, jak i cięższych. Jego niezwykłą zaletą jest to, że można dowolnie dopasować jego twardość aż na 6 poziomach. To idealna opcja dla osób, które nie lubią ograniczeń!

 Rodzaj i jakość komponentów

Trudno spodziewać się, że materac zapewni komfortowy i zdrowy sen, jeśli jest wykonany z nietrwałych i złych gatunkowo komponentów. Koniecznie więc upewnij się, czy wybrany przez ciebie model odznacza się wysoką jakością. Dotyczy to zarówno materacy piankowych, jak i sprężynowych. W tej pierwszej kategorii prym wiodą modele z innowacyjnej pianki termoelastycznej. Dla przykładu model Hilding Rumba wyprodukowany został z dwóch rodzajów pianek – Visco i Velvet Touch. Materac doskonale dopasowuje się do ciężaru, ułożenia, a także temperatury ciała. Jednocześnie zapewnia solidne podparcie dla wszystkich wrażliwych punktów nacisku. Jeśli natomiast chodzi o materace sprężynowe, za najlepsze uważane są modele kieszeniowe. Tak jak tradycyjne, znane od lat materace, posiadają we wkładzie specjalne sprężyny, jednak ich konstrukcja została ulepszona. W modelu Hilding Cha-Cha każda sprężyna jest umieszczona w oddzielnej kieszeni, przez co reaguje niezależnie od pozostałych. Takie rozwiązanie pozwoliło osiągnąć optymalną twardość i świetną sprężystość, a przy tym wysoką elastyczność punktową.

Zwróć uwagę na wymiary

Ostatnim, ale wcale nie najmniej istotnym parametrem, który powinieneś uwzględnić, kupując materac do spania, jest jego rozmiar. Materace w Warszawie występują w różnych wymiarach, toteż każdy może znaleźć idealny model dla siebie. Skąd możesz wiedzieć, jaki rozmiar będzie dla ciebie odpowiedni? Standardowa długość materaca to 200 centymetrów. Przyjęło się, że wymiar materaca powinien być co najmniej 15 centymetrów większy niż wzrost użytkownika. Jeśli natomiast chodzi o szerokość materaca jednoosobowego, musi ona wynosić minimum 70 centymetrów. Z kolei materac dwuosobowy powinien mieć co najmniej 140 centymetrów szerokości. Jeżeli jednak ty i twoja druga połówka lubicie mieć dużo przestrzeni w trakcie snu i zależy wam na wyjątkowym komforcie, możecie postawić na materac do spania 180×200 centymetrów, a nawet jeszcze większy. Pamiętaj, że materac przede wszystkim ma być dostosowany do twoich indywidualnych potrzeb i preferencji!