W poniedziałek, 26 kwietnia łukowscy policjanci zostali powiadomieni o zdarzeniu drogowym, do jakiego doszło w Wólce Świątkowej. Ze zgłoszenia wynikało, że doszło tam do potrącenia rowerzysty przez samochód. Mundurowi którzy przyjechali we wskazane miejsce ustalili, że kierujący samochodem marki Audi 18-latek z gminy Trzebieszów zderzył się kierującym rowerem 52-letnim mieszkańcem gminy Łuków. W wyniku wypadku pokrzywdzony rowerzysta doznał poważnych obrażeń ciała i został przewieziony do szpitala.

  Pracujący na miejscu wypadku policjanci z łukowskiej drogówki ustalili, że 18-latek był trzeźwy i że do wypadku doszło w trakcie wyprzedzania jednośladu przez kierującego osobówką.

Teraz prowadzący postępowanie sprawdzą szczegóły i dokładne okoliczności zdarzenia, ustalą między innymi stan trzeźwości rowerzysty.

  Nie od dziś wiadomo, że wyprzedzanie pojazdem to najbardziej niebezpieczny manewr, jaki wykonuje kierowca w ruchu drogowym. To sytuacja, która w warunkach zwiększonej ostrożności, często przy dużych prędkościach, łączy ze sobą konieczność wykonania szeregu czynności w tym samym czasie.

  Przypominamy, że kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

– ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu,

–  kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania,

– kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.