Konsorcjum Lider, składające się z firm Ekolider z Garwolina oraz Ecoglobe z Miedzyrzeca Podlaskiego, wygrało przetarg ogłoszony przez władze gminy Łuków na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów. Śmieci będą odbierane od około 4,5 tysiąca nieruchomości zamieszkałych w zabudowie jednorodzinnej i trzech bloków oraz ponad 200 nieruchomości niezamieszkałych. Lider zorganizuje też raz w roku mobilną zbiórkę odpadów wielkogabarytowych i elektrośmieci.

   Jedna ze zmian, zapisanych w nowej umowie, dotyczy częstotliwości odbioru odpadów biodegradowalnych, które w okresie letnim, czyli od kwietnia do października, będą obierane raz na dwa tygodnie, a nie jak do tej pory co miesiąc. Również po raz pierwszy, gmina będzie się rozliczać z tej usługi nie ryczałtowo, a za rzeczywiście odebraną ilość śmieci.

  Formalnie realizacja nowej umowy może kosztować 7 milionów 250 tysięcy złotych, ale ostateczna kwota będzie wyliczona po wykonaniu usługi. Jak mówi wójt Mariusz Osiak gdyby ilość śmieci odebrana od mieszkańców była na poziomie ubiegłego roku, jest szansa, że system śmieciowy uda się zbilansować, i za odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów zapłacić wyłącznie środkami, które wpłyną z opłat śmieciowych.

  Dla nieruchomości, zamieszkałych przez 1, 2, 3 lub 4 osoby opłata śmieciowa wynosi 14 złotych od osoby. Za każdą następną osobę stawka jest o 4 złote niższa.