Wybór dobrego materaca, dopasowanego do indywidualnych potrzeb i preferencji, wcale nie jest taki prosty. Na rynku dostępnych jest sporo różnych modeli materacy, które różnią się wkładem, twardością, zastosowanymi technologiami. Na co zwrócić uwagę i jak dobrać odpowiedni dla siebie materac? Podpowiadamy. 

  Jak wybrać dobry materac? Kilka porad.

Na wstępie warto uświadomić sobie, że zakup materaca to sprawa bardzo indywidualna, a wygoda to kwestia subiektywna. Właśnie dlatego można korzystać z porad fachowców w sklepie lub konsultantów internetowych oraz znajomych, jednak największe znaczenie ma samodzielne sprawdzenie materaca i wybór odpowiedniego dla siebie modelu. Nie ma przecież materaca idealnego, dobrego dla wszystkich. Właśnie dlatego warto wybrać się do sklepu stacjonarnego, gdy tylko będą otwarte, i skorzystać z możliwości przetestowania różnych modeli. A oto kilka porad:

Przetestuj materac – połóż się na nim, sprawdź, czy jest wygodny, a jeśli kupujesz przez Internet, to przeczytaj kilka opinii i porozmawiaj z konsultantem.

Zrób test „płaskiej ręki”, czyli włóż swoją dłoń między swoje plecy a płaszczyznę materaca. W sytuacji, gdy jest sporo miejsca, to oznacza, że materac jest za twardy, natomiast jeśli nie jesteś w stanie wsunąć dłoni pod plecy, to wskazuje na to, że materac jest za miękki. Test wyjdzie pozytywnie, jeśli ręka będzie idealnie wpasowana w miejsce między plecami a powierzchnią materaca.

Skorzystaj z doświadczeń rodziny i znajomych. Dopytaj znajome osoby o to, jakie mają w domu materace, czy są z nich zadowolone. Spróbuj poprosić o możliwość położenia się na danym modelu. W ten sposób sprawdzisz, czy materac ma odpowiednią twardość i dobre wypełnienie i łatwiej podejmiesz decyzję. 

Sprawdź ofertę dostępnych materacy na stronie Materacewarszawa.eu oraz zobacz, jakie są materace w Poznaniu.

Jak wybrać dobry materac? Kilka porad

Na co zwrócić uwagę przed zakupem materaca?

Decydując się na zakup materaca, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:
dopasowanie wielkości materaca do posiadanego łóżka,
wybór odpowiedniego stopnia twardości (oznaczane symbolem H i cyfrą od 1 do 4),
podjęcie decyzji o najlepszym rodzaju wypełnienia (piankowe, sprężynowe, lateksowe),
zastanowienie się nad tym, czy potrzebny jest materac antyalergiczny. 

To jednak nie wszystko, ponieważ spore znaczenie ma także sprawdzenie tego, czy wybrany model materaca jest wyposażony w odpowiednie technologie. Najlepiej jeśli materac jest rzeczywiście innowacyjny i spełni oczekiwania użytkownika. Najlepsze modele posiadają siedem stref twardości, które idealnie wspierają kręgosłup (więcej na ten temat można znaleźć na stronie zdrowykregoslup.pl). Dodatkowo ważne jest to, czy materac ma odpowiedni pokrowiec. W ofercie renomowanych producentów, na przykład szwedzkiego producenta Hilding, można znaleźć nowoczesne pokrowce, na przykład specjalne modele antybakteryjne lub wykonane z przyjemnej w dotyku bawełny, która niweluje uczucie wilgoci na materacu. Pokrowiec powinien być zdejmowany, ponieważ w ten sposób można wyprać go w wysokiej temperaturze (na przykład 60 stopni Celsjusza) i dzięki temu znikną z niego roztocza, bakterie i pleśń.