Dwa złote medale, jeden srebrny i dwa brązowe, wywalczyli zawodnicy łukowskiego Klubu Olimpijczyka, podczas Memoriały Janusza Kowalczyka w podnoszeniu ciężarów.

  13 marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Łukowie odbył się Memoriał Janusza Kowalczyka w podnoszeniu ciężarów. Na pomoście wystąpiło 38 zawodniczek i 45 zawodników z 15 klubów z  województwa podlaskiego, łódzkiego i lubelskiego.

  Zmagania rozpoczęli najmłodsi, młodzicy do lat 15, wśród których bezkonkurencyjny okazał się reprezentant Omegi Kleszczów, Oliwier Ołubek z wynikiem 142 kg w dwuboju i 206,6 pkt. Drugie miejsce wywalczył wychowanek GCK Kobylany Bartosz Krzyżanowski. Na trzecim miejscu uplasował się przedstawiciel Olimpijczyka Łuków, Błażej Borkowski. 7 i 14 miejsce zajęli kolejno reprezentanci gospodarza, Piotr Zachoszcz i Błażej Śledź. W tej grupie rywalizowało 21 zawodników.

  Wśród młodziczek najlepsza okazała się Andżelika Młynarczyk z Olimpijczyka, która poprawiła 8 rekordów województwa lubelskiego kończąc zawody z 50 kg w rwaniu, 62 kg w podrzucie i 112 kg w dwuboju! Tuż za nią uplasowała się wychowanka Znicza Biłgoraj, Nikola Pałubska, zaś na trzecim miejscu rywalizację zakończyła wicemistrzyni Polski Julia Linkiewicz, wychowanka Roberta Dołęgi i Olimpijczyka Łuków. Szóste miejsce w tej grupie wywalczyła także reprezentantka Olimpijczyka, Oliwia Markiewicz.

  W drugiej grupie wiekowej rywalizowali  juniorzy do lat 18, w której zwyciężył reprezentant LKS Dobryszyce, Patryk Barański z fantastycznym wynikiem jak na tę grupę wiekową, 327,8 pkt.! Drugi był Dawid Mojsy także z Dobryszyc, a trzeci reprezentant MOK Terespol, Michał Zroll. 11 lokatę zajął reprezentant gospodarzy, Maciej Wenerski.

  Wśród juniorek do lat 18 bezapelacyjne zwycięstwo odniosła reprezentantka Włókniarza Konstantynów, Maria Karolak, młodsza siostra Magdaleny Karolak, do której należą najlepsze wyniki ze wszystkich memoriałów. Druga w tej grupie była Milena Pawlos z LKS Dobryszyce, a trzecie miejsce wywalczyła Karolina Sobczyk z Wisły Puławy.

  W kategorii open kobiet kibice mogli emocjonować się rywalizacją 7 zawodniczek. W walce do ostatniego podejścia, tak jak w ubiegłym roku, zwyciężyła Monika Szymanek z LKS Dobryszyce z wynikiem 82 kg w rwaniu i 108 kg w podrzucie. Na drugim miejscu zawody skończyła przedstawicielka AZS-AWF Biała Podlaska, Weronika Zielińska-Stubińska, która ustanowiła rekord memoriału w  rwaniu z wynikiem 100 kg! Trzecie miejsce wywalczyła Klaudia Luterek z Agrosu Zamość.

  W ostatniej grupie zawodów odbyła się rywalizacja w kategorii powyżej 18 lat mężczyzn. Po zaciętej walce najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się przedstawiciel gospodarzy, Łukasz Ławecki, który wyrwał 135 kg i podrzucił 171 kg, co jest nowym rekordem województwa lubelskiego w kat. 89 kg. Drugie miejsce wywalczył Hubert Chełchowski, także przedstawiciel gospodarzy. Hubert ma 43 lata i wynikiem 140 kg w rwaniu, nieoficjalnie poprawił rekord świata w grupie master kat. wagowej do 96 kg! Trzeci był Łukasz Hyla z LKS Dobryszyce.

  Najlepsi w każdej grupie wiekowej otrzymali dyplom, puchar, maskotkę i nagrodę pieniężną. Ci co zajęli drugie i trzecie miejsce otrzymali nagrody rzeczowe.

  Patronat honorowy zawodów objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Wójt Gminy Łuków Mariusz Osiak i Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana. Organizatorów wsparł także poseł Sławomir Skwarek i były medalista mistrzostw świata, Europy i Polski Andrzej Kluczek.

Pełne wyniki dostępne są pod adresem:  https://www.pzpc.pl/public/imprezy/2021/MEMORIA%C5%81%20J.%20KOWALCZYKA.pdf 

  Relacja z turnieju już wkrótce w Master TV.