W Łukowie, kolejny już raz oszuści chcieli wyłudzić od starszych osób ich oszczędności. Rozmawiając z seniorami przez telefon informowali o rzekomym wypadku drogowym najbliższych i konieczności pokrycia strat finansowych. Dzięki przytomności umysłu i świadomości trojga łukowian, oszustom nie udało się zrealizować swych planów.

  W czwartek troje mieszkańców Łukowa poinformowało dyżurnego miejscowej komendy o tym, że kontaktowały się z nimi telefonicznie nieznane osoby, które informowały ich o wypadkach drogowych. W zdarzeniach tych  miały w uczestniczyć ich najbliższe osoby.

  Jedną z ofiar oszustów mogła paść 74-latka z Łukowa. Jednak pytając się o dokładne okoliczności i szczegóły wypadku kobieta, już po chwili domyśliła się, że rozmawia z nią oszust. Ten najprawdopodobniej zorientował się, że nie uda mu się oszukać kobiety zadającej zbyt szczegółowe pytania. Natychmiast przerwał rozmowę telefoniczną i już więcej nie zadzwonił.

  Podobną informację o wypadku drogowym otrzymała 81-letnia łukowianka. Rozmawiająca z nią zapłakana „córka” mówiła o potrąceniu pieszego i zatrzymaniu przez policjantów. Również w tym przypadku seniorka dopytywała się o szczegóły zdarzenia. Oszustka zorientowała się, że nie uda jej się oszukać kobiety zadającej zbyt dużo pytań i bardzo szybko zakończyła rozmowę.

  Kolejną ofiarą oszustów mógł paść 77-letni łukowianin. Również on otrzymał telefoniczną informację o wypadku drogowym córki i konieczności przekazania 10 tys. złotych. Mężczyzna już miał szykować gotówkę, którą miał zanieść na pocztę, ale na szczęście skontaktował się wcześniej z córką. Od niej dowiedział się, że nikt z jego najbliższych nie miał wypadku drogowego. I w tym przypadku oszust zorientował się, że nie uda mu się wyłudzić oszczędności od seniora, zakończył rozmowę telefoniczna i już więcej nie zadzwonił.

  Na szczęście osoby z którymi kontaktowali się wczoraj telefonicznie oszuści, nie uwierzyli w informację o wypadkach drogowych najbliższych i nie dali się oszukać przestępcom. Nikt nie stracił swoich oszczędności. Wszyscy o podejrzanych rozmowach telefonicznych powiadomili łukowskich policjantów.

  Pamiętajmy, że w przypadku takich oszustw mechanizm działania przestępców jest prosty i w każdym przypadku odbywa się według podobnego scenariusza. Telefonując – zazwyczaj do osoby starszej i samotnie mieszkającej – sprawca podaje się za członka jej rodziny. Podczas rozmowy w rozmaity sposób zdobywa zaufanie starszych ludzi i wykorzystując ich łatwowierność i dobre serce, nakłania do przekazania gotówki na pilne wydatki.

  Apelujemy o szczególną ostrożność, rozsądek i ograniczone zaufanie do osób, które podając się za naszych bliskich proszą o szybką pożyczkę. Powyższe zdarzenia niech będą dobrym przykładem, jak należy się zachować w podobnych sytuacjach. Tak naprawdę, nie trzeba zbyt wiele, wystarczy jedynie skontaktować się z członkiem naszej rodziny i zapytać, czy ktoś do nas dzwonił prosząc o pieniądze. Jeśli mamy w rodzinie starsze osoby, uczulmy je na takiego rodzaju telefony i poinstruujmy, jak mają postępować w przypadku podejrzeń. Pamiętajmy, że o każdym takim przypadku należy powiadamiać policję.