Dobiegł końca projekt „Patriotyzm na co dzień – Łuków 2020” realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie wspólnie ze stowarzyszeniem Alternatywa dla Łukowa oraz Komendą Hufca ZHP Łuków. Przez kilka miesięcy podmioty te realizowały szereg inicjatyw, mających przybliżyć mieszkańcom Łukowa bogatą historię ich miasta. Zorganizowano m.in. grę miejską i test wiedzy dla mieszkańców, a na terenie letniej pływalni przy ul. Browarnej powstał miejski mural.

– Wspólnie z biblioteką i harcerzami postanowiliśmy zawnioskować o grant z programu „Patriotyzm Jutra” realizowanego przez Muzeum Historii Polski. Za otrzymane dofinansowanie postanowiliśmy zorganizować łącznie 7 różnego rodzaju inicjatyw adresowanych do mieszkańców Łukowa w różnym wieku – mówi Arkadiusz Pogonowski, radny Miasta Łuków i jednocześnie koordynator projektu.

Pracownicy biblioteki, stowarzyszenie Alternatywa dla Łukowa oraz harcerze przeprowadzili grę miejską, w której młodzież i osoby dorosłe przemierzając ulice Łukowa poznawali jednocześnie historię miejsc i sylwetki ważnych postaci historycznych. Organizatorzy pytali m.in. o zakony duchownych, które w przeszłości funkcjonowały w Łukowie, sprawdzali wiedzę na temat pomników zlokalizowanych w różnych częściach miasta.

– W ramach projektu przygotowaliśmy też turystyczny quest dla wszystkich osób, które będą chciały zwiedzić Łuków. Quest to mówiąc prościej specjalny folder, w którym w zakodowano formie rymowanek trasę, przebycie której umożliwi odkrycie ciekawych miejsc w mieście. Folder ten można otrzymać m.in. w bibliotece – mówi Arkadiusz Pogonowski. – Ponadto chcąc zainteresować mieszkańców historią Łukowa, przygotowaliśmy test wiedzy o naszym mieście. Niestety z powodu zagrożenia koronawirusem, musiał on zostać zorganizowany w sposób zdalny – dodaje koordynator projektu.

W ramach projektu „Patriotyzm na co dzień – Łuków 2020” harcerze z Łukowa oraz innych miejscowości zorganizowali zlot w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, gdzie poznawali historię Ziemi Łukowskiej i okolic. MBP w Łukowie wspólnie z partnerami zorganizowała także lekcje historii dla osób w różnym wieku, w tym dla przedszkolaków. Dzieci dowiadywały się skąd m.in. pochodzi herb Łukowa, jacy królowie nadawali miastu przywileje oraz jakie zabytki przetrwały do dziś w mieście. Całości honorowego patronatu udzielił Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski.

– Projekt realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną to idealny przykład współpracy pomiędzy jedną z naszych jednostek samorządowych, a partnerami społecznymi i organizacjami pozarządowymi. Jako Miasto jesteśmy otwarci na inne tego typu działania – mówi burmistrz Piotr Płudowski. – Mural, lekcje historii dla mieszkańców, czy wszelkie edukacyjne zabawy to doskonały sposób na kształtowanie lokalnego patriotyzmu, integrację łukowian – dodaje.

Projekt „Patriotyzm na co dzień – Łuków 2020” zwieńczony został finałowym koncertem, na którym uhonorowano laureatów poszczególnych przedsięwzięć. Z uwagi na niemożność fizycznego uczestniczenia publiczności w tym wydarzeniu, trzeba było wręczyć nagrody w inny sposób, lecz nie umniejszyło to satysfakcji laureatów.

Działania Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie, Stowarzyszenia Alternatywa dla Łukowa i Hufca ZHP Łuków pt. “Patriotyzm na co dzień – Łuków 2020” realizowane były w ramach programu grantowego “Patriotyzm Jutra” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prowadzonego przez Muzeum Historii Polski. Jak zapowiadają członkowie stowarzyszenia, pracownicy łukowskiej biblioteki oraz harcerze, niewykluczone że w przyszłości również będą oni podejmować kolejne inicjatywy promujące Łuków i Ziemię Łukowską.