Inwestująca w kryptowalutę 31-latka straciła prawie 20 000 złotych, po tym jak skontaktowała się z nią fałszywa konsultantka z firmy inwestycyjnej. Pokrzywdzona kobieta instruowana przez oszustkę zainstalowała na swym smartfonie i komputerze oprogramowanie, dzięki któremu przestępcy przejęli kontrolę nad jej komputerem. Po chwili oszuści wzięli „na nią” kredyt, a później pieniądze zostały „przelane” na zagraniczne konto bankowe.

  Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że dwa lata temu zainwestowała kilkaset złotych w kryptowalutę, a teraz „konsultantka” poinformowała ją o zysku jaki osiągnęła na platformie inwestycyjnej. W dalszym ciągu „konsultantka” informowała ją o możliwości „przelania” zysku na konto bankowe. 31-latka instruowana przez „konsultantkę” zainstalowała program AnyDesk na swoim smartfonie i komputerze, a następnie wykonując polecenia kobiety zalogowała się do swego konta bankowego. W pewnej chwili pokrzywdzona kobieta zauważyła, że myszka komputerowa „przestała działać” i że nie mogła już wykonać żadnej operacji komputerowej. Dalej 31-latka widziała, że operacje komputerowe wykonywane są „zdalnie” przez inna osobę. Po chwili okazało się, że jej konta „zniknęło” prawie 20000 złotych. Kontaktując się z operatorem infolinii bankowej zablokowała swoje konto, uniemożliwiając tam wszelkie transakcje finansowe. Wtedy też 31-latka dowiedziała się, że najprawdopodobniej ktoś wykorzystując dane jej konta bankowego zaciągnął kredyt, który natychmiast został „przelany” na zagraniczne konto bankowe.

  Apelujemy o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych. Bezwzględnie należy zweryfikować tożsamość dzwoniącej osoby. Nie należy również ulegać namowom rozmówcy o zainstalowanie na swoim telefonie, tablecie czy komputerze programu czy aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia. Oszuści często informują, że poprzez zainstalowanie takiego programu pomogą w przejściu przez trudny proces pozyskania środków finansowych lub wskazują, że będzie możliwość kontroli ich poczynań. Aplikacje takie na przykład AnyDesk, są legalne i użyteczne – umożliwiają zdalny dostęp do wielu urządzeń, jednak niestety wykorzystywane są również przez oszustów, którym służą do przestępczej działalności. Instalując taki program udostępniamy nasze dane, umożliwiamy dostęp do kont bankowych oraz możliwość wykonywania na nich operacji finansowych.