13 grudnia wchodzi w życie rozkład jazdy pociągów Kolei Mazowieckich edycji 2020/2021. W nowym rozkładzie znajdzie się m.in. kilka nowych połączeń, a także wydłużenie relacji niektórych pociągów. Jest to odpowiedź m.in. na sugestie naszych podróżnych. Wraz z początkiem obowiązywania nowego rozkładu w życie wchodzi także jego pierwsza korekta. Kontynuacja rozpoczętych już prac modernizacyjnych oraz rozpoczęcie kolejnych przełoży się na zmiany, których pierwszy etap zaplanowano na okres 13 grudnia 2020 r. – 13 marca 2021 r.

  Rozkład jazdy pociągów Kolei Mazowieckich powstał w oparciu o obecnie obowiązujący rozkład. Największe zmiany związane są z rozpoczęciem prac nad przebudową stacji Warszawa Zachodnia. Pierwsza faza modernizacji będzie obowiązywała w okresie 13-31 grudnia br. Część połączeń zaplanowanych w rozkładzie rocznym z uwagi na utrudnienia związane z przebudową stacji zostanie odwołana. Wybrane połączenia będą kursowały przez stację Warszawa Centralna z pominięciem przystanków Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście, Warszawa Powiśle i Warszawa Stadion. Dodatkowo w godzinach wieczornych 14 grudnia nastąpi całkowita przerwa w ruchu na linii średnicowej podmiejskiej. Część połączeń będzie kursowała przez stację Warszawa Centralna, a niektóre skończą i rozpoczną bieg na stacji Warszawa Wschodnia. O zmianach w rozkładzie od dnia 1 stycznia poinformujemy w terminie późniejszym.

  Najważniejsze zmiany w kursowaniu pociągów na poszczególnych liniach od 13 grudnia br.:

Linia nr R1 Warszawa – Skierniewice

Zgodnie z oczekiwaniami pasażerów zaplanowano uruchomienie wieczornego połączenia z Warszawy Wschodniej (21:51) do Grodziska Mazowieckiego (22:40). W godzinach porannych pociąg przyspieszony „Bolimek” będzie kursował w wydłużonej relacji ze Skierniewic.

Linia nr R2 Warszawa – Łuków

Uruchamiamy nowe połączenie przyśpieszone z Warszawy Zachodniej (14:33) do Siedlec (15:46). W relacji powrotnej pociąg będzie kursował aż do Płocka. Ponadto pojawi się nowe połączenie w godzinach wieczornych w relacji Warszawa Zachodnia (22:22) – Mińsk Mazowiecki (23:14).

Linia nr R3 Warszawa – Łowicz Główny

Wciąż będzie trwała modernizacja linii na odcinku Sochaczew – Bednary (Łowicz Główny), w związku z czym wybrane połączenia zostaną zastąpione przez komunikację autobusową.

Z uwagi na przebudowę stacji Ożarów Mazowiecki od 13 grudnia 2020 r. do 4 lutego 2021 r. będą występować utrudnienia w kursowaniu pociągów na odcinku Ożarów Mazowiecki – Błonie. Część pociągów zostanie odwołana, wybrane pociągi będą kursowały w relacji skróconej.

Linia nr R6 Warszawa – Małkinia – Szulborze Wielkie

Od 13 grudnia rozpoczynamy obsługę odcinka Małkinia – Szulborze Wielkie. W godzinach popołudniowych wydłużamy część połączeń obecnie kursujących do/z Warszawy Rembertów do Zielonki.

Linia nr R7 Warszawa – Dęblin

Z uwagi na planowane zakończenie modernizacji linii nr 7 na odcinku Otwock – Pilawa wydłużono 4 pary połączeń z Warszawy Falenicy/Otwocka do Celestynowa oraz wydłużono relację pary pociągów z Pilawy do Sobolewa. W niedzielne popołudnia uruchamiamy połączenie przyspieszone z Dęblina (16:54) do Warszawy Zachodniej (18:36). Skróceniu ulegnie czas przejazdu pociągów na odcinku Dęblin – Otwock.Od 13 grudnia pociągi KM będą się zatrzymywać na przystanku Wygoda.

Linia nr R8 Warszawa – Skarżysko Kamienna

Na linii nadal będą prowadzone prace modernizacyjne. Na odcinku Radom – Warka ruch pociągów będzie wstrzymany, w zamian będzie kursowała zastępcza komunikacja autobusowa. Pociąg „Radomiak”, tak jak obecnie, będzie kursował trasą okrężną przez Centralną Magistralę Kolejową z postojami w Przysusze i Drzewicy.

Lepszą obsługę kolejową zyska Góra Kalwaria, do której będzie uruchamianych 14 par połączeń, jak również Warka, gdzie pojawią się dwa nowe połączenia.

Linia nr R9 Warszawa – Działdowo

Z uwagi na dużą frekwencję w pociągach KM, poranny pociąg kursujący obecnie w relacji do/z Legionowa będzie kursował do/z Modlina.

Linia nr R31 Kutno – Sierpc

Ze względu na przebudowę stacji Kutno nadal część połączeń na odcinku Kutno – Raciborów Kutnowski będzie obsługiwana przez komunikację autobusową.

Linia nr R61 Tłuszcz – Ostrołęka, linia nr R91 Nasielsk – Sierpc

Rozkład jazdy na tych liniach nie uległ istotnym zmianom. Nieznaczne przesunięcia w godzinach odjazdów pociągów są związane z zaplanowaniem skomunikowań z innymi pociągami na stacjach przesiadkowych.

Linia nr R82 Radom – Drzewica

Linia w całości będzie obsługiwana taborem zmodernizowanym, co przyczyni się
do poprawy warunków podróżowania, a także skrócisię czas przejazdu. W związku z rozpoczęciem przez przewoźnika ŁKA obsługi odcinka Tomaszów Mazowiecki – Drzewica, wspólnie zaplanowaliśmy skomunikowania naszych pociągów w Drzewicy, które umożliwią podróże w relacji Radom – Łódź z dogodną przesiadką na tej stacji. Uruchamiamy po 3 połączenia skomunikowane w każdą stronę.

Linia nr R21 Siedlce – Czeremcha

KM nie uruchamiają tu nowych połączeń, natomiast linia jest obsługiwana wspólnie ze Spółką POLREGIO, która planuje od 1 stycznia 2021 r. zwiększyć liczbę połączeń na tej linii.

Linia nr R81 Dęblin – Radom

Z uwagi na prośby pasażerów, a także w celu nawiązania lepszych skomunikowań i zapewnienia lepszej obsługi w stacji Radom, na linii będzie kursowała dodatkowa para połączeń Radom – Dęblin. Linia w całości będzie obsługiwana taborem zmodernizowanym, co przyczyni się do poprawy warunków podróżowania jak również skróceniu ulegnie czas przejazdu.

  Ze szczegółowym rozkładem jazdy dla poszczególnych linii można się zapoznać w tabelach rozkładu jazdy na www.mazowieckie.com.pl.