Szkoła Podstawowa nr 4 w Łukowie przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Jej celem jest upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń  historycznych, a także zwrócenie uwagi na historię małych ojczyzn oraz pamięć o lokalnych bohaterach. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

  Pamiątki rodzinne to obiekty, które są szczególnie powiązane z naszym rodzinnym dziedzictwem. Pobudzają wspomnienia o bliskich i ilustrują naszą historię rodzinną.

Uczennica klasy 3b oraz uczniowie klas: 5a, 6c i 6d pod opieką swoich wychowawców: pani Moniki Jaworskiej, pana Jakuba Ostrowskiego oraz pani Agnieszki Bryły przygotowali zdjęcia i opisy rodzinnych pamiątek. Są na nich: ryngrafy, fotografie i dokumenty z czasów II wojny światowej, zabytkowe naczynia, obrazy, biżuteria, książki, albumy, modlitewniki, medale, figury, adaptery itp.