Jak co roku z inicjatywy Andrzeja Zdrojewskiego, w sobotę 1 sierpnia o godz. 17:00 odbędą się uroczyste obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbędą się w parku miejskim przy „Mówiącym kamieniu” upamiętniającym uczestników Powstania Warszawskiego pochodzących z Ziemi Łukowskiej.

  Punktualnie o „godzinie W” zawyją syreny alarmowe, a minutą ciszy zostanie uczczona pamięć powstańców. Tradycyjnie zostanie odśpiewany Hymn Polski oraz przybliżona zostanie historia jednego z łukowskich powstańców. Kolejnym punktem będzie część artystyczna – etiuda „Jeno odmień czas kaleki…” w wykonaniu Julii Semczuk, Macieja Radomyskiego i Kacpra Siwiaka z Teatru Poezji ŁOK oraz utwór „Cisza”, który zagra Anton Fartushnyi na trąbce. Następnie mieszkańcy naszego miasta i okolic będą mogli wziąć udział w wspólnym śpiewaniu pieśni powstańczych oraz złożenia kwiatów i zniczy, natomiast dzieci w quizie poświęconym Powstaniu Warszawskiemu. Przez całe wydarzenie będzie można oglądać wystawę umundurowania oraz wyposażenia powstańca warszawskiego w wykonaniu lokalnej grupy rekonstruktorskiej. Najmłodsi uczestnicy będą mogli poczuć klimat tamtych trudnych czasów, rzucając repliką granatu. Jak co roku Biegacze Pomagacze zapraszają na „Bieg 63 minuty”, aby w ten sposób uczcić 63 dni Powstania Warszawskiego. W trakcie wydarzenia odbędzie się również wystawa plenerowa „Biblioteka Bohaterów 1944”, przygotowana przez Fundację Cegiełkowo Pasja i Pomoc. Będą to wyeksponowane książki i publikacje opisujące Powstanie Warszawskie, umożliwiające zapoznanie się z nimi oraz lekturę w plenerze. W przygotowanie tej wystawy włączyła się również Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie.

  Łukowskie obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zakończy projekcja filmu „Powstanie Warszawskie”, który zostanie wyświetlony o godz. 21:00 w amfiteatrze.

  W ramach Łukowskich obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędzie się również filmowe Kino Niepodległa 2020, czyli bezpłatne projekcje polskich filmów w Kinie Łuków:
– środa 29 lipca godz. 12:00 „Pianista”;
– czwartek 30 lipca godz. 12:00 „Powstanie Warszawskie”;
– piątek 31 lipca  godz. 12:00 „Miasto 44”.

  Organizatorzy Łukowskich obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego: Łukowski Ośrodek Kultury, Kino Łuków, Towarzystwo Fruwającej Muchy, Motoweteran Łuków oraz Biegacze Pomagacze – Fundacja Cegiełkowo Pasja i Pomoc.

  W związku z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego organizatorzy zachęcają mieszkańców Łukowa i okolic do wywieszenia w dniu 1 sierpnia flag Rzeczypospolitej Polskiej na swych posesjach i balkonach.