Do Telewizji Master, innych mediów lokalnych, oraz władz Łukowa i powiatu, dotarł mail z wyrazami sprzeciwu wobec budowy wieży nadawczej przy ul. Siedleckiej w pobliżu Szkoły Podstawowej Nr 5 w Łukowie  bez uwzględnienia stanowiska mieszkańców tej miejscowości.

W liście czytamy:

„Stacje bazowe telefonii komórkowej, podobnie jak telefony komórkowe oraz routery Wi Fi,  nie są obojętne dla zdrowia. Świadczy o tym chociażby apel ponad 250 naukowców, którzy opublikowali badania w tej dziedzinie w czasopismach naukowych. Długoterminowy wpływ stacji bazowych można jedynie zaobserwować po fakcie. Takie obserwacje miały już miejsce. Pokazały one, że mamy do czynienia ze statystycznie znaczącym wzrostem negatywnego wpływu na zdrowie w przypadku osób mieszkających w promieniu mniejszym niż 500 metrów od stacji bazowych.  Profesor Alicja Bortkiewicz wraz z 5-cioma innymi naukowcami dokonała przeglądu 10 badań opisujących wpływ stacji bazowych na zdrowie ludzi. Wynik tej analizy został opublikowany w czasopiśmie “International Journal of Occupational and Environmental Health” w artykule pt. „Dowody epidemiologiczne na zagrożenie dla zdrowia ze stacji bazowych telefonów komórkowych”. We fragmencie artykułu czytamy: „Stwierdziliśmy, że w ośmiu z 10 badań stwierdzono zwiększoną częstość występowania niepożądanych objawów neurobehawioralnych lub raka w populacjach mieszkających w odległości <500 metrów od stacji bazowych. Żadne z badań nie zgłosiło ekspozycji powyżej przyjętych międzynarodowych wytycznych, co sugeruje, że obecne wytyczne mogą być nieodpowiednie do ochrony zdrowia populacji ludzkiej.

  Obecnie wdrażana sieć 5G w Polsce jest zbliżona częstotliwościami do obecnej sieci 4G, co już jest niepokojące, gdyż wiemy, że częstotliwości sieci 1-4G nie są obojętne dla zdrowia, co wykazali naukowcy we wspomnianym wcześniej apelu EMFscientist.org. W przyszłości w sieci 5G planowane jest dodanie wyższych częstotliwości, których działanie nie zostało do końca poznane.

  Uważamy, że Polska i inne kraje powinni się skupić na rozwoju sieci przewodowej (światłowód), a także promowaniu jej zalet, natomiast rozwój sieci bezprzewodowych powinno się co najmniej zahamować. W wielu przypadkach używanie sieci bezprzewodowych jest niepotrzebne i może zostać zastąpione łączem przewodowym, np.  w domu czy w biurze można używać telefonu i internetu przewodowego. 
  Na naszej stronie stop5g.com.pl/przeciwni5g jest lista miejsc w Polsce, gdzie mieszkańcy protestują przeciwko masztom 5G.”

  List w imieniu członków (około 400 podmiotów) Koalicji Polska Wolna od 5G, podpisali:

– Inż. Ogrodnictwa i Rolnictwa Patryk Włodarczyk

– mgr inż. Ochrony Środowiska Katarzyna Stawińska

– mgr inż  Inżynierii Środowiska Aleksandra Poczęsna

– mgr Jadwiga Łopata, laureatka ekologicznego Nobla, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi

– Sir Julian Rose, rolnik ekologiczny, pisarz