Gdy na termometrach temperatura przekracza 25 st. C, zaczynamy odczuwać pierwsze objawy dyskomfortu związanego z wysoką temperaturą. W przypadku chwilowego wzrostu temperatur wystarczy często wentylator lub mokre pranie. Gdy jednak upał utrzymuje się kilka dni, sytuacja staje się nie do zniesienia. Tanim i skutecznym rozwiązaniem okazuje się być klimatyzator przenośny. W poniższym artykule podpowiadamy jak wybrać odpowiednie urządzenie do naszego domu.

Dla kogo klimatyzacja przenośna?

Zanim wyjaśnimy jak dobrać klimatyzator do mieszkania, warto poświęcić chwilę, aby zrozumieć do kogo jest skierowana oferta urządzeń przenośnych.

  • Mieszkańcy bloków, kamienic, apartamentowców – Ze względu na wielorodzinny charakter wymienionych budynków, wszelkie instalacje, które ingerują w ściany zewnętrzne budynku wymagają zgody zarządcy (i często sąsiadów). W tym celu należy przedłożyć projekt instalacji oraz uzyskać poparcie wymaganej części mieszkańców. Rzeczy te nie stanowią problemu same w sobie, jednak wydłużają cały czas proces instalacji. Klimatyzatory przenośne rozwiązują ten problem.

  • Osoby wynajmujące mieszkania – Najemcy zwykle nie mogą ingerować w konstrukcję wynajmowanych lokali. Ciężko wyobrazić sobie również sytuację, by ktoś instalował klimatyzację, która potem przejdzie w ręce innych lokatorów.

  • Użytkownicy, którym zależy na czasie – Jeżeli chcesz cieszyć się chłodnym powietrzem jeszcze tego samego dnia, gdy podjąłeś decyzję, klimatyzator przenośny będzie dobrym rozwiązaniem.

  • Do osób szukających sezonowych rozwiązań – mobilność klimatyzatorów pozwala chować urządzenia na czas ich nieużywania.

  • Ludzi pragnących docieplić swoje wnętrza – Jesienią, wiosną czy w trakcie okresów przejściowych, gdy wyłączane są już kaloryfery, a temperatury za oknem wciąż nie napawają optymizmem, z pomocą przychodzą klimatyzatory przenośne typu 4w1. Wyposażone w funkcję ogrzewania, umożliwiają korzystanie z klimatyzacji przez niemal cały rok.

Wybierz klimatyzator do mieszkania z ekspertami z serwisu Homespot.pl

Jak wybrać klimatyzator przenośny? 

Wybierając klimatyzator przenośny warto zwrócić uwagę na następujące 5 parametrów: moc chłodnicza, przepływ powietrza, głośność, funkcje, cena.

1. Moc chłodnicza/grzewcza

Moc chłodnicza (w modelach z funkcją ogrzewania także moc grzewcza) określa na jakiej powierzchni urządzenie może być stosowane. Przyjmuje się, iż do schłodzenia 1 m2 potrzeba 0,081 kW. Pokoje o wielkości 30 m2 wymagają więc sprzętu o minimalnej mocy chłodniczej – 2,43 kW. W przypadku 40 m2 jest to 3,24 kW.

Warto jednak pamiętać, iż przedstawiony wyżej przelicznik dotyczy miejsc o niskich zyskach ciepła. W przypadku powierzchni szybko nagrzewających się (poddaszy, salonów połączonych z kuchnią, pokoi od południa czy zachodu) warto założyć większy margines. Do wysoko nagrzewających się powierzchni używa się przelicznika 1 m2 = 0,162 kW. Sprawdź Fersk Vind – numer 1 w rankingach klimatyzatorów powietrza.

2. Przepływ powietrza

Przepływ powietrza pozwala ocenić jak szybko dany klimatyzator schłodzi pomieszczenie. Przyjmuje się, iż średniej klasy urządzenie powinno mieć przepływ powietrza na poziomie 300 m3/h. Wysokiej klasy klimatyzatory przenośne osiągają wartości powyżej 400-450 m3/h.

3. Głośność

Praca klimatyzacji generuje zawsze pewien szum. W przypadku większości klimatyzatorów przenośnych szum ten pozostaje wewnątrz mieszkania. Natężenie dźwięku wytwarzanego przez klimatyzator to z reguły ok. 50-60 dB w trybie intensywnej pracy. Wartość tę można porównać do prowadzonej rozmowy. Warto jednak pamiętać, że praktycznie każdy nowoczesny klimatyzator wyposażony jest w funkcję regulacji prędkości nawiewu. Wiele z nich posiada też Tryb Sleep, w którym urządzenia ciszej pracują, dostosowując często również jasność wyświetlacza do panujących warunków.

4. Posiadane funkcje

Nowoczesne klimatyzatory mobilne to urządzenia wielofunkcyjne, które oprócz chłodzenia gwarantują tez ogrzewanie, osuszanie i wentylację pomieszczeń. Częstym standardem jest również funkcja swing – czyli Klimatyzatory są wygodne w obsłudze. Do każdego urządzenia dołączany jest pilot, pozwalający zdalnie sterować sprzętem. Coraz więcej urządzeń wyposażonych jest również w wi-fi i aplikację mobilną.

5. Cena

Klimatyzatory przenośne kuszą też ceną, będąc tańszą alternatywą dla tradycyjnej klimatyzacji naściennej. Najtańsze urządzenia znaleźć można za ok. 1500 zł. Dobrej klasy klimatyzatory mobilne kosztują ok. 2-2,5 tysiąca zł. Więcej o poszczególnych modelach i cenach dowiesz się na Homespot.pl