Starosta Dariusz Szustek podpisał umowę z wojewodą lubelskim Lechem Sprawką o przekazaniu na konto powiatu 2 mln zł dofinansowania na zakup tomografu i mammografu dla łukowskiego szpitala. To, jak mówi starosta, spełnienie obietnicy, że pieniądze raz już przyznane w ubiegłym roku i zabrane, na pewno wrócą do powiatu łukowskiego.

  Do podpisania umowy doszło 9 marca w Lublinie. Dofinansowanie pochodzi z rezerwy celowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zarząd Powiatu już podjął decyzję o ich wprowadzeniu do budżetu, a 10 marca została podpisana stosowna umowa z dyrektorem łukowskiego szpitala. Jak zapewnia nas Mariusz Furlepa w najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na zakup tego specjalistycznego sprzętu.

  Na zakup tomografu i mammografu przeznaczone zostanie w sumie blisko 3 mln 330 tys. zł. Do dofinansowania z Kancelarii Premiera w wysokości 2 mln zł, z budżetu powiatu dołożone zostanie 33 tys. zł, a z budżetu szpitala 1 mln 267 tys. zł.

   Przypomnijmy. Przed wyborami w 2019 roku powiat łukowski otrzymał promesę na 2 mln zł z przeznaczeniem na zakup tomografu i mammografu. Umowę podpisano w listopadzie i zabrakło czasu, aby móc wydać te pieniądze. Przyznana dotacja została cofnięta. Ale już wówczas ze strony starosty Dariusza Szustka, jak i byłego wojewody a obecnie posła Przemysława Czarnka, padły deklaracje, że pieniądze na pewno ponownie trafią do łukowskiego szpitala. Te zapowiedzi właśnie się spełniły.