Władze Gminy Łuków podjęły decyzję o budowie oczyszczalni ścieków w Gołaszynie. Pierwszym krokiem będzie wykup działek, a następnie rozpoczną się prace projektowe. Plan jest taki, aby inwestycję rozpocząć pod koniec tego roku lub na początku 2021r. Do oczyszczalni ma być podłączone w sumie osiem miejscowości.

  Jak informuje wójt Mariusz Osiak decyzja o rozpoczęciu prac związanych z budową oczyszczalni została podjęta po tym, jak z Przedsiębiorstwa Usług i Inżynierii Komunalnej w Łukowie nadeszło oficjalne pismo, że nie będzie możliwe podłączenie znacznej części obszaru gminy do miejskiej oczyszczalni ścieków. Gminna oczyszczalnia ma powstać w Gołaszynie, w odległości co najmniej 600 metrów od zabudowań. Po jej wybudowaniu rozpocznie się budowa sieci kanalizacyjnej. W pierwszym etapie sieć ma powstać w miejscowościach: Krynka, Role i Wólka Świątkowa, a w późniejszym w Gołaszynie, Ławkach, Gręzówce, Sulejach i Karwaczu.

  Na budowę gminnej oczyszczalni władze gminy zamierzają pozyskać pieniądze z dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz postarać się o pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.