Już po raz 11 w Łukowie został zorganizowany Międzynarodowy Memoriał Janusza Kowalczyka. W hali sportowej SP nr 2 noszącej imię zasłużonego trenera podnoszenia ciężarów, wystąpiło 18 zawodniczek i 29 zawodników z 13 klubów z Polski i jeden klub z Czech.

Zmagania rozpoczęli najmłodsi, młodzicy do lat 13, wśród których bezkonkurencyjny okazał się reprezentant MOK Terespol Patryk Zuk, który zwyciężuł z wynikiem 57 kg w dwuboju i 157,06 pkt. Drugie miejsce wywalczył Jakub Zasiuk. Na trzecim miejscu uplasował się przedstawiciel gospodarzy z Olimpijczyka Łuków, Piotr Zachoszcz.

W drugiej grupie rywalizowali młodzicy do lat 15, w której zwyciężył reprezentant Wisły Puławy, Mateusz Zawisza z fantastycznym wynikiem, jak na tę grupę wiekową, 272,81 pkt. w „Siclaira”! Drugi był Martin Simek z SKV Bonatrans Bohumin. A trzeci reprezentant Klimat Łapy, Aleksander Roszkowski.

W trzeciej i czwartej grupie wystąpiły dziewczynki do 13 i 15 lat oraz zawodniczki w kategorii open. W najmłodszej grupie zwyciężyła zawodniczka Orląt Łuków, Andżelika Młynarczyk, a tuż za nią uplasowała się Wiktoria Cap ze Znicza Biłgoraj. Wśród młodziczek do lat 15 bezkonkurencyjna okazała się także biłgorajanka, Martyna Kiełczewska, drugiej miejsce zaś wywalczyła łukowianka z Orląt, Oliwia Markiewicz. Na najniższym stopniu podium stanęła Nikola Pałubska ze Znicza Biłgoraj.

W kategorii open kobiet kibice mogli emocjonować się rywalizacją 12 zawodniczek. W walce do ostatniego podejścia, zwyciężyła Monika Szymanek z LKS Dobryszyce z wynikiem 74 kg w rwaniu i 100 kg w podrzucie. Jest to pierwsza „setka” tej zawodniczki oraz nieoficjalny nowy rekord Polski w podrzucie w kat. 59 kg. Na drugim miejscu zawody skończyła przedstawicielka UOLKA Ostrów Mazowiecka i wychowanka trenera Zygmunta Klepackiego, Andżelika Kaczmarczyk. Trzecie miejsce wywalczyła Marlena Polakowska z POM-Iskra Piotrowice, która przy wadze 50,9 kg w dwuboju zgromadziła aż 167 kg. Wysoki poziomie rywalizacji w tej grupie potwierdza fakt, że zarówno Agnieszka Rak z Biłgoraja, jak i Weronika ZIELIŃSKA-STUBIŃSKA (AZS-AWF Biała Podlaska) uzyskiwały wyniki lepsze od rekordów Polski.

W ostatniej grupie zawodów odbyła się rywalizacja pośród juniorów do lat 18 i w kategorii open mężczyzn.

Konrad Łazuga z MOK Terespol okazał się najlepszym juniorem, Oskar Ołubek z Omegi Kleszczów zajął drugiej miejsce, zaś Patryk Barański reprezentujący LKS Dobryszyce stanął na najniższym stopniu podium.

Po zaciętej walce najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się jedyny przedstawiciel Startu Otwock Michał Nowak, który wyrwał 146 kg i podrzucił 180, co po przeliczeniu na punkty dało 361,36. Tym pokonany został Łukasz Ławecki z Orląt Łuków, a trzecie miejsce wywalczył Hubert Chełchowski, także przedstawiciel gospodarzy.

Najlepsi w każdej grupie wiekowej otrzymali puchary, maskotki i statuetki przygotowane przez Andrzeja Rittera z Art Rzeźb Pracownia Plastyczna z Bydgoszczy. Najlepsza zawodniczka i zawodnik memoriału otrzymali też nagrody pieniężne.

Patronat honorowy zawodów objął Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Jarosław Stawiarski, a współpatronat: Starosta Łukowski Pan Dariusz Szustek i Wójt Gminy Łuków Pan Mariusz Osiak. Gospodarzami i organizatorami zawodów byli: ŁKS Orlęta Łuków, Olimpijczyk Łuków i Miasto Łuków. Współorganizatorem wydarzenia był Lubelski Okręgowy Związek Podnoszenia Ciężarów w Lublinie.