Do księgarń w całym kraju trafiła druga część sagi napisanej przez Ewę Szymańską, nauczycielkę języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie. Książka nosi tytuł „Bo trzeba żyć. Gabrynia”. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Szara Godzina.

  Literacki debiut Ewy Szymańskiej miał miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Wówczas ukazała się pierwsza część sagi napisanej przez łukowiankę. Nosiła tytuł „Bo trzeba żyć. Apolonia”. W książce opisane są losy Apolonii, szlachcianki, która postanowiła popełnić mezalians.

  Zgodnie z zapowiedzią, Wydawnictwo Szara Godzina wydało właśnie drugą część sagi. Tytułowa Gabrysia to najstarsza córka Apolonii, która przeżywa młodzieńczą miłość i erotyczną fascynację. Mimo miłosnego zawodu nie porzuca swoich marzeń i kontynuuje naukę w łukowskim gimnazjum. Łuków staje się jej domem. Tutaj odnosi zawodowe sukcesy, tutaj też poznaje Tomasza, tutaj… Wszystkie plany i marzenia burzy wojna. Tłumy uciekinierów, bombardowania, przemarsze wojsk, okupacyjny terror, wszechobecna śmierć stawiają Gabrysię i jej bliskich wobec trudnych wyborów. Czy im sprostają? Jak potoczą się ich losy?

  Ewa Szymańska w powieści „Bo trzeba żyć. Gabrynia” kreśli przedwojenne i wojenne życie na Podlasiu z troską o szczegóły. Niejeden mieszkaniec tego regionu odnajdzie w książce cień swojej rodzinnej historii. Traktuje swoich, niedoskonałych przecież, bohaterów ze zrozumieniem i sympatią. Snuje opowieść, jakby powiedziała Olga Tokarczuk, z czułością. „Bo trzeba żyć. Gabrynia” to pełna ciepła lektura – idealna na spokojne popołudnie i wieczór.

  Książka „Bo trzeba żyć. Gabrynia” jest dostępna w internetowych i stacjonarnych księgarniach w całej Polsce.