W środę, 22 stycznia o godzinie 16:00 pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych na Placu Narutowicza rozpoczną się Łukowskie Obchody Wybuchu Powstania Styczniowego.

  Planowane jest odśpiewanie Hymnu Polskiego, odczytanie Apelu Poległych, złożenie wieńców, zapalenie zniczy oraz występ łukowskiej orkiestry dętej. Następnie uczestnicy przejdą z pochodniami oraz kosami do parku pod „Mówiące Kamienie” ks. gen. Stanisława Brzóski i Franciszka Wilczyńskiego, gdzie również zostaną złożone wieńce i zapalone znicze.

  Dalsza część uroczystości odbędzie się w Amfiteatrze Miejskim, gdzie wysłuchamy patriotycznej poezji w wykonaniu Teatru Poezji ŁOK przy wyświetlanych scenach batalistycznych z filmu „Rok 1863” z 1922 roku, który był pierwszą filmową adaptacją „Wiernej rzeki” S. Żeromskiego. Spacer do miejsc poświęconych pamięci Powstańcom Styczniowym zakończy się przy ich grobie na cmentarzu Św. Rocha.

  Łukowskie Obchody Wybuchu Powstania Styczniowego mają upamiętnić największe polskie powstanie narodowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 roku i trwało do jesieni 1864 roku. Miało ono charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tys. ludzi. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Zdarzały się przypadki, że Rosjanie zabijali pojmanych powstańców, dobijali rannych, mordowali lekarzy spieszących im z pomocą, obdzierali do naga zabitych. Po bitwach Rosjanie palili miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, dokonywali rzezi ludności cywilnej. Niszczono dobra kultury. Przypominamy, że wielu młodych łukowian zaciągnęło się do oddziałów powstańczych, które na początku toczyły z zaborcą rosyjskim duże bitwy, rzucając do walk setki, a nawet tysiące ludzi.

Cześć i chwała bohaterom!!! Cześć ich pamięci!!!