Czeska firma kolejowa Leo Express to nowy przewoźnik, który dostał pozwolenie na kursowanie po torach na terenie naszego kraju. Już wkrótce pociągi tej firmy będą w województwie lubelskim.

  Na razie firma Leo Express wozi pasażerów między Pragą a Krakowem i Wrocławiem. Niedawno Leo Express dostał również zezwolenie na trasę z Terespola przez Łuków, Siedlce, Warszawę i Katowice do Pragi. Docelowo przewoźnik chce jeździć dalej – na Białoruś.

  Pociągi mają być dostępne nie tylko w ruchu międzynarodowym, ale też krajowym, np. z Łukowa do Warszawy. 

  Pociągi z Terespola do czeskiej stolicy miałyby wyruszać cztery razy dziennie (o godz. 1.43, 6.43, 9.43 i 23.43). Firma na razie czeka na tabor, którym chce obsługiwać to połączenie. Mają to być komfortowe pojazdy zabierające na pokład 237 pasażerów, w tym 6 na miejscach w najwyższej klasie premium, 19 w klasie pierwszej biznesowej oraz 212 w drugiej ekonomicznej.

  Na kursy z Terespola do Pragi zezwolił Urząd Transportu Kolejowego (UTK), mimo zastrzeżeń zgłaszanych mu przez spółkę PKP Intercity.

  PKP Intercity skarży się wręcz, że po wejściu na tory nowego przewoźnika może być zmuszona do obniżki cen biletów, opracowania nowej oferty, wysłania wygodniejszego taboru czy zakupu nowych pojazdów.

  Konkurencji obawiają się też Przewozy Regionalne, bo czeskie pociągi mogą się stać alternatywą dla połączeń z Łukowa do Terespola, Białej Podlaskiej i Siedlec, a w dalszej perspektywie z Terespola do Brześcia.