„Zapobiegasz – wygrywasz!” to hasło przewodnie, pod jakim upłynął uczniom Zespołu Szkół nr 2 w Łukowie październik. Młodzież uczestniczyła w przedsięwzięciach, których głównym celem była  promocja zdrowia i zdrowego trybu życia.

  Od wielu lat październik jest uznawany za miesiąc świadomości raka piersi. W celu przybliżenia społeczności szkolnej problematyki związanej z tą chorobą przeprowadzona została kampania informacyjna. Akcje profilaktyczne: „Badam- Wygrywam!” oraz „Różowa wstążka” miały za zadanie przypomnieć dostępne możliwości wstępnej diagnostyki oraz sposoby zapobiegania rakowi piersi.

  Kolejnym działaniem w ramach tej akcji była projekcja filmu, z którego uczennice dowiedziały się jak ważnym elementem dbania o własne zdrowie jest regularne samobadanie piersi. Po krótkim seansie dziewczęta wysłuchały pogadanki na temat wagi wczesnego reagowania na niepokojące objawy choroby. Na zakończenie Miesiąca Świadomości Raka Piersi odbyło się spotkanie młodzieży z położną, podczas którego uczniowie zostali uświadomieni co do powagi problemu występowania raka wśród młodych kobiet.

  22 października została przeprowadzona akcja „#Komórkomania”. Pełnoletni uczniowie, członkowie ich rodzin oraz nauczyciele licznie włączyli się w działanie, któremu patronuje fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych. Dzięki przeprowadzonej rejestracji baza potencjalnych dawców powiększyła się o kilkadziesiąt nowych zgłoszeń. Tym samym wzrosły szanse chorych na nowotwory krwi na znalezienie „genetycznego bliźniaka”, który może uratować ich życie.

24 października społeczność ZS nr 2 przyłączyła się do obchodzonego w tym czasie Światowego Dnia Walki z Otyłością.  Mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci, lepsza kondycja zdrowotna i wyższa samoocena – to tylko kilka powodów, dla których warto zadbać o linię. Włączając się w propagowanie idei zdrowego trybu życia  zorganizowano  akcję,  w której uczniowie samodzielnie oceniali czy to otyłość czy „tylko” nadwaga wyliczając swój wskaźnik BMI. Ponadto młodzież zapoznała się z materiałami dotyczącymi otyłości i jej konsekwencji dla zdrowia.