Minęło już kilkanaście dni od wyborów parlamentarnych i rozpoczęły się powyborcze roszady personalne. Wkrótce dowiemy się, kto zastąpi wybranych na posłów wojewodę i wicemarszałka województwa. W kuluarach wymienia się m.in. nazwiska Dariusza Szustka i Ryszarda Szczygła.

  Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek złożył już rezygnację z zajmowanego stanowiska i zajmie miejsce w ławach poselskich. Na jego miejsce premier Mateusz Morawiecki powoła nowego wojewodę. Jak pisze Dziennik Wschodni, wśród potencjalnych kandydatów są byli posłowie Lech Sprawka i Krzysztof Michałkiewicz oraz starosta łukowski Dariusz Szustek. Gdyby były burmistrz Łukowa został powołany na stanowisko wojewody, to wśród osób które zastąpiłyby go na fotelu starosty, wymienia się Krzysztofa Głuchowskiego, Władysława Karasia i Włodzimierza Wolskiego.

  Pytany przez dziennikarzy o taki scenariusz, Dariusz Szustek odpowiada: „Niezbadane są wyroki niebios. Też słyszałem takie pogłoski, ale póki co jestem starostą i jest mi z tym dobrze. A jeśli padnie konkretna propozycja, to ją rozważę”.

  Wakat powstał również na stanowisku wicemarszałka województwa lubelskiego. Wybranego na posła Dariusza Stefaniuka mógłby zastąpić m.in. Radny Ryszard Szczygieł. Media wymieniają również Marka Wojciechowskiego i Michała Mulawę i Roberta Gmitruczuka.