W piątek, 27 września, pułkownik Tadeusz Nastarowicz – dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora”, odbierze z rąk zwierzchnika sił zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy sztandar wojskowy.

  Uroczystość wręczenia sztandaru będzie miała miejsce w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w 80 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej.

  Dowódca 2 LBOT odbierze sztandar z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy w asyście rodziców chrzestnych, pododdziałów honorowych oraz fundatorów sztandaru. Ojcem chrzestnym sztandaru jest Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, a matką chrzestną siostrzenica mjr. Hieronima Dekutowskiego Pani Krystyna Frąszczak. 

  W sobotę, 28 września o godz. 12.00 na placu Zamkowym w Lublinie odbędzie się kolejna doniosła uroczystość – pierwsza w historii lubelskiej brygady przysięga wojskowa na nowy sztandar. Do tej pory Terytorialsi z Lubelszczyzny składali przysięgę na historyczny sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.

  Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu.

  Płatem sztandaru jest tkanina biała w kształcie kwadratu po obu stronach, której znajduje się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej. Jeden bok sztandaru wszyty jest w białą skórę przymocowaną do drzewca siedmioma gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata (drzewca). Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte frędzlą złotą.

  Na stronie głównej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Pośrodku wieńca jest umieszczony wizerunek orła białego, z głową zwróconą do drzewca, haftowany srebrnym szychem; korona, dziób i szpony orła są haftowane złotym szychem.

  Pomiędzy ramionami krzyża kawaleryjskiego, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu oraz w ich polach liczba „2” – numer Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, haftowana złotym szychem.

  Na stronie odwrotnej płata, pośrodku krzyża kawaleryjskiego, znajduje się wieniec, taki jak na stronie głównej w środku, którego jest umieszczony w trzech wierszach napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”, haftowany złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu, takie jak na stronie głównej, a w ich polach umieszczone są symbole związane z jednostką wojskową oraz symbole (herby) nawiązujące do tradycji brygady.

  W górnym prawym rogu płata sztandaru umieszczono Herb Województwa Lubelskiego, który jest symbolem rejonu odpowiedzialności 2 LBOT, jakim jest województwo lubelskie. W górnym lewym rogu płatu sztandaru znajduje się znak spadochronowy Cichociemnych wraz z oplatającymi go literami „HD”, które inicjałami imienia i nazwiska patrona Brygady, mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps „Zapora”.

  Znak Cichociemnych przedstawia spadającego do walki orła. Jest symbolem Cichociemnych spadochroniarzy AK, którzy ukończyli przeszkolenie w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie jest nawiązaniem do postaci Dekutowskiego, który szkolił się na placówce dla Cichociemnych.

  W dolnym prawym rogu płata sztandaru umieszczono wizerunek Matki Bożej Płaczącej z Archikatedry Lubelskiej, który jest podkreśleniem przynależności żołnierzy Brygady do regionu Lubelszczyzny oraz wyrazem zawierzenia opiece Matki Boskiej.

  W dolnym lewym rogu płata sztandaru umieszczona jest odznaka pamiątkowa 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

  Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy. Na przedniej ścianie podstawy jest umieszczona liczba „2” stanowiąca numer w nazwie Brygady (2 LBOT). Wewnątrz podstawy jest umieszczony zminiaturyzowany akt nadania sztandaru.

  Na drzewcu sztandaru umieszczonych jest 14 gwoździ honorowych należących do przedstawicieli środowiska rządowego, samorządowego, wojskowego oraz fundatorów i rodziców chrzestnych sztandaru oraz 11 gwoździ pamiątkowych.