Droga Łuków – Łazy – Aleksandrów – Strzyżew oraz drogi w gminach Adamów i Krzywda to najnowsze inwestycje, na które Starostwo Powiatowe pozyskało właśnie dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Powiat łukowski, spośród wszystkich gmin i powiatów województwa lubelskiego, otrzymał największą dotację. W sumie jest to kwota ponad 34,5 mln zł.
Lubelski Urząd Wojewódzki opublikował listy zadań powiatowych oraz zadań gminnych przeznaczonych do dofinansowania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w 2019 roku, których nabór odbywał się w marcu. Listy te zatwierdził właśnie premier Mateusz Morawiecki. Do gmin i powiatów województwa lubelskiego trafi ogółem 532 mln zł.
Na liście zadań zakwalifikowanych do dofinansowania znalazły się dwa zadania inwestycyjne zgłoszone przez powiat łukowski. Pierwsze z nich to przebudowa dróg powiatowych na odcinku Łuków – Łazy – Aleksandrów oraz Trzebieszów – Strzyżew – Aleksandrów. Wartość zadania oszacowano na blisko 22 mln zł. Dofinansowanie ma wynieść 70 procent kosztów, czyli blisko 15,4 mln zł. W ramach prac dane odcinki dróg zostaną poszerzone do 7 metrów, będą mieć nową nawierzchnię, a na odcinku od Łazów do Aleksandrowa zostanie ułożony chodnik. Nowy chodnik pojawi się też w Szaniawach – Matysach.
Drugie zadanie to przebudowa dróg powiatowych na odcinakach Krzywda – Wola Okrzejska – Okrzeja, Adamów – Gułów – Wola Okrzejska oraz Stanin – Krzywda – Adamów – Krzówka.  Całkowite koszty oszacowano na ponad 27,3 mln zł, a dofinansowanie ma wynieść ponad 19 mln zł. W tym wypadku również będzie chodziło o poszerzenie dróg do 7 metrów oraz ułożenie  nowej nawierzchni.
Oba te zadania będą jeszcze współfinansowane przez poszczególne samorządy, przez których teren przebiegają drogi powiatowe.
Na liście zadań zakwalifikowanych do dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych znalazły się również inwestycje gminne. Gmina Łuków otrzyma 1,5 mln zł na budowę drogi Zalesie – Dąbie oraz blisko 1,4 mln zł na drogę Klimki – Gręzówka.
Gmina Krzywda otrzyma 637 tys. zł dofinansowania na przebudowę drogi Radoryż Smolany – Drożdżak.
Miasto Stoczek Łukowski otrzyma blisko 439 tys. zł  dofinansowania na przebudowę ulic Świerczewskiego i Stodolnej.
1 milion 117 tys. zł trafi do gminy Trzebieszów na przebudowę drogi w Celinach.
Gmina Stanin dostanie 2,4 mln zł dofinansowania na przebudowę dróg w miejscowościach Wesołówka, Jarczówek, Nowa Wróblina i Kosuty oraz 356 tys. zł na przebudowę drogi w Aleksandrowie.
Do gminy Wojcieszków na przebudowę dróg w Wólce Domaszewskiej trafi w sumie 900 tys. zł.
Gmina Krzywda dostanie 145 tys. zł na remont ulicy Nowej.
Gmina Wola Mysłowska otrzyma 971 tys. zł na drogę Ciechomin – Wilczyska.
323 tys. zł otrzyma gmina Serokomla na remont odcinka Hordzież – Wólka – Serokomla.
Do budżetu gminy Adamów trafi 1 milion 166 tys. zł na remont drogi gminnej Ferdynandów – Natalin – Żurawiec.