1 sierpnia w Łukowie odbędą się uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego. Rozpoczną się one przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu w Łukowie, a kontynuowane będą w miejskim parku przy „mówiącym kamieniu”, poświęconym powstańcom z ziemi łukowskiej. Dzień zakończy seans filmu „Kanał” w amfiteatrze.
Na cmentarzu  o godzinie 15:00 odbędzie się patriotyczna uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i 76. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu. Organizuje je Zgrupowanie Historyczno – Rekonstrukcyjne AK i WiN im. Agnieszki Dowbor – Muśnickiej i mjr Mariana Bernaciaka działające przy Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej im. ks. gen. Stanisława Brzóski. Na uroczystości obecny będzie członek legalnego „Bractwa Liderów”, gen. bryg. BL Henryk Dziudek.
W parku miejskim w „Godzinę W” zawyją syreny i odbędzie się uroczystość upamiętniająca powstańców pochodzących z Łukowa i okolic. Jak co roku w organizację tej patriotycznej imprezy włączył się Andrzej Zdrojewski i Motoweterani.
O godzinie 21:00 w amfiteatrze zostanie wyświetlony film „Kanał” z 1956 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy. Obraz poświęcony jest powstaniu warszawskiemu.