Łukowski Ośrodek Kultury oraz Kino Łuków zapraszają na film Andrzeja Wajdy „Kanał”. Bezpłatny seans odbędzie się w czwartek 1 sierpnia o godzinie 21:00 w amfiteatrze miejskim w ramach łukowskich obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
1 sierpnia o godzinie 17:00 w parku miejskim odbędą się oficjalne obchody godziny „W”, których organizatorami są: Miasto Łuków, Łukowski Ośrodek Kultury, Kino Łuków, Towarzystwo Fruwającej Muchy, Motoweterani Łuków oraz Biegacze Pomagacze – Fundacja Cegiełkowo Pasja i Pomoc.
W związku z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego zachęcamy mieszkańców Łukowa i okolic do wywieszenia 1 sierpnia flag państwowych na swych posesjach i balkonach.
„Kanał” to polski fabularny film wojenny z 1956 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, poświęcony powstaniu warszawskiemu. Film, oparty na opowiadaniu Kanał (1956) Jerzego Stefana Stawińskiego i zrealizowany według jego scenariusza, ukazuje jeden z końcowych epizodów powstania na Mokotowie i w Śródmieściu. Akcja filmu oparta jest na autentycznej historii plutonu Armii Krajowej, który w obliczu nieuchronnej klęski powstania warszawskiego próbował ewakuować się z Mokotowa do Śródmieścia podziemnymi kanałami ściekowymi. Przez zrujnowaną Warszawę maszeruje pluton dowodzony przez porucznika „Zadrę”, który jest przekonany o nieuchronnej klęsce powstania, ale nie zamierza uświadamiać o tym swoich podkomendnych. Pluton dowiaduje się, że ma dwa wyjścia: walczyć z Niemcami do upadłego lub próbować ewakuować się kanałami…