Zlokalizowanie miejsc autentycznych bitew i potyczek wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku to główny cel około 700 harcerzy, którzy wezmą udział w Rajdzie Odkrywców 2019. Odbędzie się on w dniach 2-8 lipca na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego.
Rajd Odkrywców to ogólnopolska harcerska impreza realizowana cyklicznie od 2009 roku. Jego specyfika warunkuje działanie w innym miejscu każdego roku. W 2016 były to tereny lezące w obszarze województw kujawsko-pomorskiego, warmińsko – mazurskiego oraz mazowieckiego, w roku 2017 areną wędrówek i odkryć był Kotlina Kłodzka, a edycja 2018 odbyła się na Kaszubach i Kociewiu. Już za tydzień harcerze zagoszczą na Podlasiu Południowym.
Rajd składa się z dziewięciu tras dostosowanych do wieku uczestników – od 6 roku życia aż do 21. Harcerze przemierzą Podlasie pieszo, pociągiem, autobusem, kajakiem oraz rowerem. Przyjadą w ten rejon, aby przeprowadzić wizje lokalne, porównać zdjęcia i stare mapy, rozmawiać z mieszkańcami, zajrzeć do ksiąg parafialnych i wreszcie przybliżyć się do tego, co w historii najciekawsze – prawdy. Na miejscu każdego zlokalizowanego pola bitwy zostanie umieszczona kapsuła czasu oraz skrzynka zarejestrowana w serwisie Geocaching.
Apel finałowy, na którym spotka się wszystkich 9 tras, odbędzie się 7 lipca na stadionie miejskim w Łukowie. Organizatorzy przygotowali festyn „Noc Podlaska” oraz koncert zespołu „Dom o Zielonych Progach”. Komendantką rajdu jest pwd. Daria Dunaj.
Patronat nad wydarzeniem objęła Telewizja Master.