Tuż przed wakacjami w Szkołach Podstawowych nr 1, nr 4 oraz nr 5 w Łukowie, gościł pisarz książek dla dzieci, a jednocześnie rzecznik Towarzystwa Obrony Zwierząt RP, Tom Justyniarski. Z uczniami rozmawiał przede wszystkim o zwierzętach i ich dobrym traktowaniu. Jak zwykle podczas takich spotkań towarzyszyła mu ukochana Lusia, uratowana suczka rasy chihuahua.
Tom Justyniarski to łukowianin, który teraz jeździ po całym świecie i uczy dzieci miłości do braci mniejszych. Do Łukowa trafił dzięki Elżbiecie Hołub z Lubelskiej Straży Ochrony Zwierząt/Oddział Łuków. Pisarzowi Łuków jest bardzo bliski, bo tutaj uczył się w Szkole Podstawowej nr 3 i tutaj się wychował i stawiał pierwsze kroki. Teraz w końcu dzięki pomocy burmistrza Łukowa Piotra Płudowskiego udało się, aby odwiedzić prawie wszystkie szkoły podstawowe w Łukowie.
Elżbieta Hołub przedstawiając gościa uczniom podkreślała, że to człowiek, który broni praw zwierząt, zachęca by robić tak aby żyło im się lepiej, podróżuje by je spotykać, pięknie i wzruszająco o nich pisze czyniąc je bohaterami swoich książek. – Jestem obrońcą zwierząt, uratowałem ich ponad 1000 – przedstawiał się Tom Justyniarski. – Wśród nich była nawet żyrafa, kangur i wąż boa, znaleziony na przystanku autobusowym. Gdy postanowił zostać pisarzem brał korepetycje m.in. u Katarzyny Grocholi.  Jego książki cieszą się ogromną popularnością w Polsce i za granicą. Książka Toma Justyniarskiego pt. „Psie troski” zajęła pierwsze miejsce w rankingu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jest pierwszą lekturą wybraną w głosowaniu rodziców i nauczycieli. Dwie inne jego książki „Mój przyjaciel bocian” i „Kocia mama” są lekturami w szkołach polskich w Wielkiej Brytanii.
Tom Justyniarski zostawił dzieciom swoje trzy proste, ale ważne przesłania:
– Zwierzęta to nasza rodzina.
– Zwierzę nie jest rzeczą.
– Zwierzęta, choć nie potrafią nam tego powiedzieć, czują tak samo jak my.
Na wakacje dzieci dostały od pisarza zadanie: „Znaleźć nowy kochający dom dla pieska ze schroniska”. Jest to wakacyjny konkurs dla dzieci o nagrodę Burmistrza. Konkurs dotyczy naszych łukowskich psiaków, które zgodnie z umową Urzędu Miasta przebywają w Schronisku w Sobolewie. Wszelkich informacji o adopcji udziela wolontariuszka ze schroniska Ola Pyza pod nr tel. 784 113 660. Rozstrzygnięcie konkursu oraz ciąg dalszy edukacji naszych łukowskich dzieci nastąpi we wrześniu.