Na dworcu PKP w Łukowie ma powstać sala widowiskowa na ponad 300 miejsc, która zostanie wynajęta Łukowskiemu Ośrodkowi Kultury. Sala ma powstać podczas remontu budynku dworca. Za wszystko ma zapłacić PKP S.A. Cena jaką miasto będzie płaciło za wynajem sali będzie negocjowana.
W środę 12 czerwca gościli w Łukowie Mariusz Mróz, dyrektor do spraw inwestycji PKP S.A. oraz Katarzyna Kalotka ekspert do spraw inwestycji. Przedstawili oni plany spółki dotyczące remontu budynku dworca PKP w Łukowie. Jak się dowiedzieliśmy w maju została podpisana umowa z biurem projektowym na wykonanie dokumentacji inwestycji. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, za rok o tej porze ma zostać ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy. Cała inwestycja ma być zaś gotowa na koniec 2021 roku. Koszt poniesie PKP S.A., które na remont dworca w Łukowie otrzyma pieniądze z budżetu państwa.
Jak usłyszeliśmy na konferencji parter budynku dworca ma być przeznaczony tylko na potrzeby podróżnych. PKP stara się również o uruchomienie tam kas. Na pierwszym piętrze zaś ma powstać sala widowiskowa na 300 lub nawet 350 miejsc oraz scena o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Sala ta ma zostać następnie wynajęta na potrzeby Łukowskiego Ośrodka Kultury.
Jak mówi burmistrz Piotr Płudowski samorząd ma dwie drogi: albo inwestować w budowę sali widowiskowej, a tym samym nowego budynku ŁOK, co może kosztować nawet ponad 20 mln zł, albo skorzystać z inwestycji PKP i salę wynająć. Duża sala, spełniająca wszelkie wymogi oraz taka, w której nie będzie słychać przejeżdżających pociągów, to miejsce na które jak mówi burmistrz i dyrektor ŁOK, mieszkańcy po prostu zasługują.
Koszt opracowania projektu i dokumentacji remontu dworca PKP to ponad 630 tys. zł netto. Z tych dokumentów wynikać będzie kosztorys inwestycji, który jak mówi dyrektor Mariusz Mróz może wynieść nawet ponad 10 mln zł.