W czwartek, 23 maja w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości grupa uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łukowie, uczestniczyła w warsztatach organizowanych w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie w ramach projektu „Dzień z prawem”. Jest to program edukacyjny Ministerstwa Sprawiedliwości, a warsztaty stanowią ważny element  programu edukacji prawnej, prowadzonej przez Biuro Komunikacji  i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.
W ramach zajęć uczniowie poznali zasady regulujące pracę parlamentarzystów, ministerstw, wymiaru sprawiedliwości – administracji rządowej. Prowadzące spotkania panelowe z uczniami pracownice ministerstwa –sędzia Paulina Janik oraz prokurator Renata Turczynowska przybliżyły im specyfikę poszczególnych zawodów prawniczych, omówiły specyfikę poszczególnych aplikacji oraz podzieliły się własnymi refleksjami wynikającymi bogatego doświadczenia zawodowego.
Dopełnieniem bogatego programu warsztatów była wizyta  w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Byłych Więźniów Politycznych PRL, znajdującym się  w budynkach byłego więzienia przy ul. Rakowieckiej 37. Uczniowie zwiedzili Pawilon X, w którym więziono i mordowano żołnierzy antykomunistycznych formacji niepodległościowych. Tam młodzież zobaczyła  celę rotm. Witolda Pileckiego i gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Wokół byłego więzienia, a także w jego wnętrzu, nadal  historycy odnajdują   miejsca, w których mordowani byli polscy patrioci. Mamy nadzieję, że to nie była ostatnia wizyta w Ministerstwie Sprawiedliwości.