Ruszyły zapisy na IV Pieszy Rajd Śladami kapitana „Ostoi”. Będzie to dwudniowe spotkanie osób, które łączy zamiłowanie do leśnych wędrówek i lokalna historia. Rajd odbędzie się w dniach 15 – 16 czerwca.
Uczestnicy Rajdu będą mieli do wyboru cztery, 25-kilometrowe trasy. Będą mogli wyruszyć z Łukowa, Wiśniewa lub Stoczka Łukowskiego. Przygotowana też będzie 10-kilometrowa trasa z Gręzówki dla dzieci i ich opiekunów oraz wszystkich, którzy z rożnych względów nie mogą wyruszyć na dłuższy wariant trasy. Wszyscy w godzinach popołudniowych spotkają się w Bazie Rajdu, która w tym roku zlokalizowana będzie w leśnictwie Jata, nieopodal zbiornika wodnego.
Celem rajdu jest uczczenie pamięci bohaterów polskich podziemnych formacji wojskowych, walczących z okupantami w okresie II Wojny Światowej, w szczególności żołnierzy z lasów łukowskich. Rajd będzie wiódł szlakiem miejsc związanych z ludźmi, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. Jego baza będzie się znajdowała w miejscu biwakowym rezerwatu Jata.
Na IV Pieszy Rajd Śladami kapitana Ostoi zapraszają Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków i Towarzystwo Przyrodniczo – Historyczne „Orlik” wraz z partnerami organizacyjnymi: Łukowskim Stowarzyszeniem Rozwoju, Mazowieckim Towarzystwem Strzeleckim im. Marszałka J. Piłsudskiego, gminami Łuków i Wiśniew oraz Nadleśnictwem Łuków. Patronat honorowy objął prof. dr hab. Leszek Żukowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Dwudniowy program Rajdu przedstawia się następująco:
I dzień Rajdu (15 czerwca)
9.30 – wymarsz grupy z Łukowa / 28 km/
10.30 – wymarsz grupy z Wiśniewa /25 km/
10.30 – wymarsz grupy ze Stoczka Łukowskiego /25 km/
14.00 – wymarsz grupy z Gręzówki /10km/
17.00 – 18.00 dotarcie do Bazy Rajdu rezerwacie Jata
rejestracja w Komendzie Rajdu
rozłożenie namiotów, czas wolny na odpoczynek
ognisko z kiełbaską, wspólne biesiadowanie, śpiewanie pieśni patriotycznych, prezentacja rysu historycznego obozu partyzanckiego i działań związanych z I Batalionem 35. Pułku Piechoty Armii Krajowej.
II dzień Rajdu (16 czerwca)
8.00 – pobudka, śniadanie
9.30 – wymarsz na Mszę Św. pod pomnik Żołnierzy AK w Jacie /2,5 km/
10.00 – polowa Msza Św., Apel Poległych
11.00 – powrót do Bazy Rajdu /2,5 km/
12.00 – ognisko z kiełbaską
– wręczenie uczestnikom Rajdu znaczków rajdowych,
– prezentacja umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia żołnierskiego z epoki
– diorama obozowa prezentowana przez Grupy Rekonstrukcji Historycznej
– zawody sprawnościowe i konkursy dla dzieci i młodzieży
– podsumowanie konkursów i wręczenie pamiątek
15.00 – 16.00 – zakończenie Rajdu
Dla pierwszych stu uczestników Rajdu organizatorzy przygotowali pamiątkowe znaczki.
Regulamin Rajdu i karty zgłoszeń oraz trasy, którymi przejdą uczestnicy tego wydarzenia znajdziecie Państwo tutaj: http://tphorlik.org.pl/2019/05/07/iv-pieszy-rajd-sladami-kpt-ostoi-regulamin-katy-zgloszen-mapa-tras-rajdu/#more-1454