Rada i Zarząd Powiatu Łukowskiego zapraszają na uroczyste obchody 228 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości  rozpoczną się 3 maja o godz. 9.00 mszą świętą w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Łukowie,  którą uświetni Towarzystwo Muzyczne im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie.
Dalsza część obchodów odbędzie się pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja w Łukowie. W programie m.in.: wystąpienia okolicznościowe, składanie wieńców i wiązanek   pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja w Łukowie, oprawa muzyczna  w wykonaniu Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie. W ramach obchodów odbędą się 26. Łukowskie Biegi Uliczne 3 Majowe pod patronatem Burmistrza  oraz Rady Miasta Łuków. Rozpoczęcie biegów o godz. 11.30 ul. Zdanowskiego przy fontannie. Na Placu  Solidarności i Wolności w Łukowie rozpocznie się również  gra miejska „3-maj się, Konstytucjo”, przygotowana przez Hufiec ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej. Dwuosobowe zespoły będą wykonywały różne zadania, związane z historią Polski i historią lokalną oraz wiedzą obywatelską.  Do udziału konieczny jest telefon komórkowy z czytnikiem kodów QR. Dla najlepszych uczestników przewidziane są nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Łukowie.
Dalsza część uroczystości plenerowej na Placu Solidarności i Wolności  w Łukowie odbędzie się w godzinach 15.30-18.00. W programie zaplanowano artystyczny program muzyczny z udziałem  Jacka Musiatowicza – utwory P.Gintrowskiego i J.Kaczmarskiego, pokaz musztry paradnej klas mundurowych Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym, prezentację stoiska  2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wystawę tematyczną Muzeum Regionalnego  w Łukowie „Niepodległość harcerstwem znaczona”, podsumowanie gry terenowej ZHP Hufca Łuków  oraz „Żywą lekcję historii” obejmującą prezentację broni strzeleckiej i sprzętu łącznościowego, pokaz strzelania oraz tradycyjną szermierkę mieczem sportowym.
Organizatorzy proszą mieszkańców Łukowa i Ziemi Łukowskiej o wywieszenie flag państwowych na posesjach i balkonach.