W poniedziałek, 25 marca w Szkole Podstawowej nr 4 w Łukowie po raz kolejny obchodzono Światowy Dzień Czytania Tolkiena.
Podczas lekcji języka polskiego nauczyciele przedstawiali uczniom biografię  tego wybitnego twórcy literatury fantasy. Świat dzieł Tolkiena, wykreowany z takim rozmachem, jest fascynujący sam w sobie, czego dowodzi ogromna popularność publikacji stworzonych wokół Śródziemia – słowników, leksykonów, atlasów, map – przybliżających czytelnikowi języki, wierzenia, historię, florę i faunę czy zwyczaje poszczególnych ludów opisanych chociażby we „Władcy Pierścieni”. W związku z tym starsi uczniowie czytali na głos swoje ulubione fragmenty z książki „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, która w gimnazjum jest lekturą obowiązkową.
Młodszych uczniów odwiedził Gandalf –  postać ze stworzonej przez Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów „Władcy Pierścieni”. Jego płaszcz, długa broda, zjawiskowy kapelusz i laska wywołały duże poruszenie wśród kolegów i koleżanek z klas I-III. Czarodziej opowiadał o Tolkienie i jego magicznym świecie, zachęcał do czytania książek fantasy, pozował do zdjęć, pożyczał swojego kapelusza i rozdawał cukierki.