Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na II Dni Kultury Żydowskiej w Łukowie. Odbędą się one w dniach 8-9 kwietnia. Współorganizatorem wydarzenia jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.
Program II Dni Kultury Żydowskiej w Łukowie:
poniedziałek 8 kwietnia:
godz. 10:00 Galeria PROwizorium ŁOK – otwarcie wystawy „Izrael: Dziedzictwo Innowacyjności”
Jest to wystawa poświęcona Izraelowi, która przygotowana została z okazji 70. rocznicy powstania tego państwa. Ekspozycja pokazuje najpiękniejsze zakątki Izraela, jego naturę, zabytki oraz miasta, a także wielokulturowe społeczeństwo. Wystawę przygotowała Ambasada Izraela.
godz. 10:30 Galeria PROwizorium ŁOK – XIII Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Żydowskiej „W blasku szabasowych świec”
Konkurs adresowany jest do młodzieży z klas VII-VIII szkoły podstawowej, gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Łukowskiego. Zgłoszenia w nieprzekraczalnym terminie do 28 marca. Więcej informacji na temat konkursu, regulamin oraz karta zgłoszeniowa do pobrania na stronie https://www.lok.lukow.pl/wiadomosci/741,konkurs-recytatorski-w-blasku-szabasowych-swiec-8-kwietnia-2019?fbclid=IwAR1qtjAab0gh0Fcu9vNiZAQUVSxzorTIhl2UfNgL4uApojdxkhkUNmnoMJc
godz. 11:00 Kino Łuków – film „Kto napisze naszą historię”. Wstęp bezpłatny. Wejściówki do odebrania w kasie Kina Łuków.
Film z 2018 roku. Roberta Grossman i producentka Nancy Spielberg, siostra Stevena Spielberga, przybliżają historię Emanuela Ringelbluma i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat. Tworzyło ją kilkudziesięciu żydowskich intelektualistów i działaczy społecznych, którzy – ryzykując wszystko – gromadzili materiały dokumentujące życie w getcie warszawskim. Film przeplata unikatowe archiwalia, wywiady i fabularyzowane sceny.
godz. 13:00 Kino Łuków – Przegląd filmu izraelskiego: „Przyjeżdża orkiestra”, „Przypis”. Wstęp bezpłatny. Wejściówki do odebrania w kasie Kina Łuków.
„Przyjeżdża orkiestra” to film izraelsko-francusko-amerykański z 2007 roku. Opowiada historię egipskiej orkiestry policyjnej, która przyjeżdża do Izraela. Kiedy nikt nie odbiera muzyków z lotniska, zaczynają oni szukać celu podróży na własną rękę.
„Przypis” to dramat filmowy produkcji izraelskiej z 2011 roku w reżyserii Josefa Cedara. Eli’ezer (Szelomo Bar-Aba) i Uri’el Szkolnik (Li’or Aszkenazi) to ojciec i syn. Prócz rodzinnych powiązań łączy ich wspólna praca na Uniwersytecie Hebrajskim, gdzie obaj są profesorami i rywalizują ze sobą. Kiedy dowiadują się, że Eli’ezer zostanie uhonorowany za swoją pracę, ich relacja się zmieni. Film zdobył 9 nagród Izraelskiej Akademii Filmowej (Ofiry).
godz. 19:00 sala widowiskowa ŁOK – koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu „Klezmafour”
Bilety w cenie 25 zł w przedsprzedaży i 30 zł w dniu koncertu dostępne są w kasie Kina Łuków oraz na stronie https://ekobilet.pl/lukowski-osrodek-kultury/klezmafour–koncert-08042019-29651/346636-bilety-na-koncert
„Klezmafour” to zespół wokalno-instrumentalny wykonujący muzykę klezmerską i bałkańską, pochodzący z Lublina, Białegostoku i z Warszawy. Zespół jest laureatem dwóch nagród na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Amsterdamie w 2010 roku, dzięki czemu wyruszył w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. „Klezmafour” zagrał koncerty na wszystkich największych i najważniejszych festiwalach w Polsce: Heineken Open’er, Przystanek Woodstock, Ethnoport Festival, Jarmark Dominikański czy Wschód Kultury. Nie obce mu są również sceny zagranicznych festiwali (Niemcy, Anglia, Turcja, Ukraina, Bułgaria, Luksemburg, Hiszpania, Czechy), gdzie zawsze wywoływał entuzjastyczne reakcje publiczności.
Zespół w Łukowie wystąpi w składzie: Andrzej Czapliński – skrzypce, Wojciech Czapliński – klarnet, Rafał Grząka – akordeon, Gabriel Tomczuk – kontrabas oraz Paweł „Melon” Maruszak – perkusja.


wtorek 9 kwietnia:
godz. 11:00 Galeria PROwizorium ŁOK – „Zapytaj Rabina…”
Spotkanie naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha z uczniami łukowskich szkół. Rabin Michael Schudrich urodził się w Nowym Jorku w 1955 roku. Uczęszczał do szkół żydowskich w rejonie Nowego Jorku, następnie studiował na State University of New York w Stony Brooks. W 1977 roku uzyskał stopień BA w religioznawstwie. Michael Schudrich został rabinem w 1980 roku, a dwa lata później ukończył studia historyczne w uniwersytecie Columbia. Lata 1983-1989 spędził w Japonii, gdzie dbał o potrzeby religijne miejscowej społeczności żydowskiej, uczył żydowskiej kultury i historii. Działał także na rzecz upamiętnienia bohaterskiej działalności konsula Sugihary. Już jako student, w latach 70., rabin Schudrich podróżował do Europy Środkowej i Wschodniej i nawiązywał kontakty z żyjącymi tu Żydami. W 1990 roku zaczął pracować dla Fundacji Laudera. Lata 1992-98 spędził w Warszawie. Do Polski powrócił w czerwcu 2000 jako główny rabin Warszawy i Łodzi. 8 grudnia 2004 roku Michael Schudrich został wybrany Naczelnym Rabinem Polski. Pełni także funkcję Rabina Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
godz. 11:00 sala widowiskowa ŁOK – „Smaki koszernej kuchni”
Wykład Hanny Kossowskiej połączony z prezentacją oraz degustacją dla słuchaczy Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Hanna Kossowska studiowała historię sztuki, etnografię i malarstwo. Zajmuje się malarstwem, grafiką, projektowaniem macew oraz sztuką użytkową. Ma w dorobku ponad trzydzieści wystaw oraz wiele projektów kostiumów i scenografii. Od kilku lat należy do ZPAP-u. W latach 1976-1982 studiowała Historię Sztuki i Etnografię w Poznaniu. Uczęszczała także na wydział Malarstwa i Grafiki. Przez pięć lat była aktorką w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty z Kaszrutu, Halachy, Jidyszkajtu, kabały i Sztuki Żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem scenografii oraz biżuterii. Ma w dorobku kilkanaście wystaw. Jej obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach na całym świecie.
godz. 13:00 Kino Łuków – film „Kto napisze naszą historię”. Bilety w cenie 18 zł normalny oraz 16 zł ulgowy dostępne są w kasie Kina Łuków oraz na stronie https://ekobilet.pl/lukowski-osrodek-kultury
Film z 2018 roku. Roberta Grossman i producentka Nancy Spielberg, siostra Stevena Spielberga, przybliżają historię Emanuela Ringelbluma i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat. Tworzyło ją kilkudziesięciu żydowskich intelektualistów i działaczy społecznych, którzy – ryzykując wszystko – gromadzili materiały dokumentujące życie w getcie warszawskim. Film przeplata unikatowe archiwalia, wywiady i fabularyzowane sceny.