Nagrodą za trud wędrówki w pieszych rajdach patriotycznych była dla ich uczestników wycieczka do Warszawy. Wzięli w niej udział uczestnicy Rajdów Śladami kpt. „Ostoi” i Rajdów Powstańczych im. Ks. Stanisława Brzóski oraz osoby, które od lat w różnej formie wspierają te wydarzenia. Wyjazd odbył się na zaproszenie senatora RP Stanisława Gogacza i zasadniczym jego celem była wizyta w parlamencie. Tu uczestnicy oprowadzani przez przewodniczki zostali nie tylko zaznajomieni z historią Senatu i Sejmu, ich funkcjami i pokrótce z procesem legislacyjnym, ale także zobaczyli znane z przekazów medialnych miejsca – sale posiedzeń obu izb i korytarze stanowiące często scenerię wywiadów parlamentarnych. Zwieńczeniem wizyty w budynkach sejmowych było spotkanie z parlamentarzystami Ziemi Łukowskiej – wspomnianym senatorem Stanisławem Gogaczem i posłem Krzysztofem Głuchowskim, którzy podzielili się z uczestnikami spotkania swoimi doświadczeniami z parlamentarnej pracy. W spotkaniu uczestniczyli również zastępca wójta gminy Łuków Wojciech Szczygieł i radny sejmiku województwa lubelskiego, jednocześnie doradca wojewody lubelskiego Ryszard Szczygieł.
Następnie grupa skierowała się pod pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, sąsiadujący z ulicą Wiejską, gdzie zapalono znicze, a prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Łuków Ryszard Grafik zaprezentował historię sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Dowództwie Garnizonu Warszawa (DGW). Tu grupa spotkała się z pułkownikiem Mariuszem Bednarzem, który opowiedział o zadaniach realizowanych przez DGW. Kustosz Sali Tradycji DGW Adam Stasiński zapoznał wszystkich ze zgromadzonymi w niej eksponatami i materiałami nawiązującymi do historii Grobu Nieznanego Żołnierza oraz zaprezentował dorobek pamiątkowy Grobu. Elementem, który wzbudził największe emocje, zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników wycieczki, była zmiana warty przy Grobie. Grupa w towarzystwie kustosza udała się także pod Pałac Prezydencki, gdzie usłyszała kilka ciekawych historii o tym miejscu.
Niespodzianką okazało się zaproszenie do zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK), mieszczącego się w historycznym budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej – słynnej PAST-y, pierwszego warszawskiego wysokościowca. Wystosował je skarbnik Związku Maciej Jaroszyński na ręce uczestniczącego w wycieczce wiceprezesa ŚZŻAK Koło Łuków Roberta Wysokińskiego. Po wysłuchaniu historii miejsca, grupa udał się na jedenaste piętro budynku, z którego oglądała panoramę zasnutego nieco chmurami miasta.
W wyjeździe uczestniczyło ponad 50 osób, z których niemal połowa to dzieci i młodzież. Wśród uczestników byli także proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Łukowie ks. kanonik Andrzej Kieliszek oraz jeden z pomysłodawców rajdów, prezes Łukowskiego Stowarzyszenia Rozwoju Sławomir Smolak.
Przypomnijmy, piesze rajdy patriotyczne – Śladami kpt. „Ostoi” i Powstańczych im. Ks. Stanisława Brzóski, organizowane są od kilku lat przez Towarzystwo Historyczno – Patriotyczne „Orlik” i Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, we współpracy z gminami Łuków i Wiśniew oraz ŚZŻAK Koło Łuków, Nadleśnictwem Łuków i Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej. Ich głównym celem jest uczczenie pamięci o bohaterach Ziemi Łukowskiej oraz krzewienie postaw patriotycznych.

Fot. Uczestnicy wycieczki, st. chor. Piotr Ziętka