Przewodniczka Anna Daniłko i podharcmistrz Anna Maksymowicz z Hufca ZHP Łuków znalazły się w gronie finalistów ogólnopolskiego plebiscytu „Niezwyczajni 2018”.  Głosowanie w plebiscycie trwa do 17 lutego.
ZHP organizuje co roku ogólnopolski plebiscyt wśród wyróżniających się instruktorów. Wyłaniani są ci, którzy dokonali czegoś wyjątkowego. W finale kolejnej edycji plebiscytu „Niezwyczajni 2018” znalazły się dwie druhny Anny – instruktorki z Hufca ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej, które jako jedyne reprezentują województwo lubelskie. Są to przewodniczka Anna Daniłko drużynowa 19. Bialskiej Gromady Zuchowej „Tęczowi Spryciarze” oraz podharcmistrz Anna Maksymowicz, która prowadzi 7 Drużynę Harcerzy Starszych „22 Południk” w Kobiałkach Starych.
Przewodniczka Anna Daniłko jest od dwóch lat drużynową 19. Bialskiej Gromady Zuchowej „Tęczowi Spryciarze”. Mimo młodego wieku stała się autorytetem – nie tylko dla swoich małych podopiecznych, ale również dla innych instruktorów, zwłaszcza zaczynających pracę z zuchami. Zdarzało się jej prowadzić z powodzeniem zajęcia na kursach harcerskich dla nauczycieli! Włącza się w przygotowanie i rozliczenie wielu projektów. Niektóre z nich to: „Humanista też człowiek!” we współpracy z Fundacją Banku Zachodniego WBK – organizacja gry miejskiej „Labirynt filozofów”, „W hołdzie Polsce Walczącej” we współpracy z Fundacją im. Jadwigi Chylińskiej – organizacja objazdu historycznego Gdańsk-Gdynia-Hel, „Odkryć szlaki Koziarzowe” we współpracy z Fundacją Banku Zachodniego WBK – organizacja Zuchowego Turnieju Sprawności Fizycznej dla zuchów z czterech powiatów. Przygotowała zajęcia programowe na trzech obozach – w Kamiennej Nowej, w Krówce Leśnej i w Dwerniku. Tworzyła program dwóch kolonii zuchowych – w Nowej Słupi –„Mali Jaskiniowcy” i w Rakszawie – „Pałac Dobranocek”, a także biwaków zimowych: „Misiowisko” w Misiach oraz „Lew, zuchy i stara szafa” w Trzebieszowie. Odpowiadała również za zajęcia dla najmłodszych na dwóch zlotach Hufca ZHP Łuków – w Woli Okrzejskiej i w Woli Osowińskiej. Pozyskała samodzielnie mały grant w konkursie „Najbliższa Niepodległa” i przeprowadziła z zuchami projekt patriotyczny na rzecz środowiska lokalnego w Białej Podlaskiej. Najważniejszym osiągnięciem druhny Ani w 2018 r. wydaje się stworzenie trasy zuchowej na Zlocie Chorągwi Lubelskiej ZHP „Mamy Moc” w Łukowie, gdzie pełniła funkcję zastępczyni komendanta. Gra miejska odwoływała się do komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”, autorstwa Papcia Chmiela, związanego z grodem nad Krzną. Wraz z zespołem przygotowała wiele innowacyjnych zadań, które nawiązywały do każdej księgi przygód rysunkowego bohatera.  Anna Daniłko stale się doskonali uczestnicząc w kursach, warsztatach, wyprawach kulturalnych do teatru. Dla zuchów jest pełną ciepła i cierpliwości „drugą mamą”, a nawet starsi nauczyciele zwracają się do niej po radę, której nigdy nie odmawia. Cechuje ją wrażliwość, empatia, rzetelność i odpowiedzialność. Świetnie łączy obowiązki szkolne, domowe i harcerskie. Jej wspaniała służba byłaby wyzwaniem dla doświadczonego instruktora, a to wszystko robi skromna nastolatka.
Podharcmistrzyni Anna Maksymowicz to instruktorka ZHP, która zaraziła się pasją do harcerstwa jako nauczycielka Szkoły Podstawowej w Starych Kobiałkach, nie nosząc w młodości szarego munduru. Fascynacja trwa na tyle długo, że od ponad 8 lat w trudnym środowisku wiejskim prowadzi 7 Drużynę Harcerzy Starszych „22 Południk”. Harcerstwo wpisuje się w aktywność instruktorki związaną z historią, krajoznawstwem, filantropią, życiem religijnym. Druhna Anna organizowała dla swoich podopiecznych wiele wyjazdów na: zimowisko w Korzkwi, na zlot w Łukowie, na obóz w Dwerniku. Przygotowała w 2017 r. w obchody Roku Tadeusza Kościuszki, tworząc przy okazji wiele tematycznych gier. Wychowankowie włączają się w działalność charytatywną, zbierając środki na rzecz poszkodowanych w Syrii, czy w akcji „Paczka dla Rodaka na Kresach”, tworząc apele w Maratonie Pisania Listów Amnesty International, obdarowując paczkami Dom Dziecka w Radoryżu Smolanym. Druhna Anna propaguje również piękno Polski (zwłaszcza Tatr), prowadząc zajęcia, wycieczki, rajdy. Potwierdzeniem tego są sukcesy uczniów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Turystyczno-Krajoznawczej LZS w Zakopanem. Od 11 lat zajmuje czołowe lokaty. Najważniejszym motywem działań instruktorki okazuje się służba pamięci i dbanie o dziedzictwo historyczne regionu. Celebruje wraz z harcerzami kolejne rocznice związane z II wojną światową, z bitwą pod Stoczkiem w 1831 r. Wyszukuje i dba o zapomniane mogiły partyzanckie i powstańcze. Włączyła się w obchody stulecia niepodległości Polski. Zorganizowała biwak „Moc Niepodległości” w Starych Kobiałkach. Przygotowała trasę harcerską na Zlocie Chorągwi Lubelskiej ZHP w Łukowie, łącząc historię z komiksem „Tytus, Romek i A’Tomek”. Uzyskała grant w konkursie „Najbliższa Niepodległa” – udało się dzięki temu stworzyć grę terenową i patriotyczny happening. Włączyła się również w działania swojej szkoły, których efektem okazały się konkursy, spektakle, a także wystawa w Muzeum Regionalnym w Łukowie.
O ostatecznym wyniku plebiscytu decyduje między innymi głosowanie w internecie, które trwa do 17 lutego Zachęcamy do oddania głosu na instruktorki Hufca ZHP Łuków, pwd. Annę Daniłko w kategorii „Młody lider” oraz phm. Annę Maksymowicz w kategorii „Harcerska służba” na stronie: https://zhp.pl/niezwyczajni/. Na portalu społecznościowym Facebook zostało stworzone specjalne wydarzenie „Wielkie głosowanie na wspaniałe Anie!”.