Jak informuje SANEPiD, w łukowskim szpitalu jedna z pacjentek jest chora na odrę. Znajduje się na oddziale zakaźno-obserwacyjnym i jest pod nadzorem epidemiologicznym.
Jak mówi Elżbieta Poddębniak, dyrektor łukowskiego SANEPiD, pacjentka chora na odrę to Ukrainka pracująca i mieszkająca obecnie w Łukowie. Z dochodzenia epidemiologicznego wynika, że 23-letnia kobieta wyjechała z Polski na Święta do rodzinnej miejscowości na Ukrainie. Po powrocie do Polski źle się poczuła. 20 stycznia zgłosiła się do SP ZOZ w Łukowie. Objawy choroby wskazywały na odrę. Szczegółowe badania potwierdziły, że Ukrainka jest zarażona tą zakaźną chorobą.
SANEPiD skontaktował się z już osobami, które miały bezpośredni kontakt z chorą i zaproponował szczepienia.
Wirusy odry rozprzestrzeniają się najprostszymi drogami: przez kaszel, kichnięcie, podawanie rąk.Objawy odry są podobne do przeziębienia: gorączka, kaszel, ból gardła. Duże czerwone plamki pojawiają się najpierw za uszami, potem stopniowo przechodzą na szyje i twarz, a następnie na całe ciało. Po kilku dniach wysypka staje się brunatna, po czym zaczyna się złuszczać.