Muzeum Regionalne w Łukowie wzbogaciło się o kolejny model dinozaura jurajskiego. Będzie ona stanowił dodatkową atrakcję głównie dla dzieci odwiedzających naszą placówkę, w tym wystawę ,,Łukowskie amonity”. To już 3 dinozaur z tego okresu. Dwa poprzednie powstały podczas zorganizowanego przez muzeum w maju 2018 r. pleneru rzeźbiarskiego.
Te ogromne zwierzęta pojawiły się w triasie, około 230 milionów lat temu. Stanowiły dominującą grupę kręgowców głównie lądowych od początku jury (ok. 200 milionów lat temu) przez 135 milionów lat, do końca kredy (ok. 65 milionów lat temu), podczas której to epoki wyginęły. Dinozaury żyły w tym samym czasie co odnalezione w łukowskiej krze jurajskiej amonity, których znacząca kolekcja prezentowana jest w naszym muzeum.
W roku ubiegłym udało się pozyskać z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie kilkanaście cennych okazów, które obok wcześniej prezentowanych składają się na naszą sztandarową wystawę. W związku z tym zakupione zostały specjalne gabloty do ich przechowywania.