W piątek, 26 października dwie drużyny z Zespołu Szkół nr 3 w Łukowie – Jakub Cabaj i Konrad Czechowski oraz Eliza Kozak i Milena Jezierska pod kierunkiem Renaty Wawryniuk uczestniczyły w Centrum Nauki Kopernik w finale Ogólnopolskiego Konkursu Kampanii Edukacyjnej SMOG „Czyste środowisko – czyste powietrze”.
W konkursie wzięło udział 737 szkół z całej Polski, 1474 uczniów, zaś do finału zakwalifikowało się 100 drużyn.  Drużyna dziewcząt wywalczyła tytuł półfinalisty, natomiast drużyna chłopców tytuł laureata i zdobyła nagrodę główną zajmując I miejsce w finale ogólnopolskim w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
Uczniowie podczas konkurencji finałowych musieli przygotować  w ciągu 60 minut test wiedzy złożony z 20 pytań na temat smogu, zanieczyszczeń powietrza i sposobów jego zmniejszenia wykazując tym samym swoją wiedzę zdobytą podczas półfinałów polegającą na rozwiązywaniu quizów. Po tej konkurencji odpadło już 50 drużyn, pozostałe zaś dostały do wykonania kolejne zadanie – opracowanie gry edukacyjnej wraz z instrukcją na temat smogu w ciągu 1 godziny.
W każdej konkurencji opiekun mógł towarzyszyć drużynie tylko przez 5 minut na początku pracy i po tym czasie uczniowie pracowali sami. Liczyła się kreatywność, różnorodność form pracy, znajomość zagadnień walki ze smogiem, estetyka i poprawność merytoryczna.