Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to karta, która umożliwia korzystanie ze świadczeń lekarskich poza granicami własnego kraju. Jest całkowicie darmowa i każdy może ją wyrobić. Wystarczy, że przed wyjazdem za granicę zostanie złożony wniosek w odpowiednim oddziale NFZ względem aktualnego zamieszkania lub prostszym sposobem można złożyć wniosek wykorzystując do tego powszechny w dzisiejszych czasach internet. Jednak w wielu przypadkach sama karta nie wystarczy – jeżeli nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów leczenia w innych krajach warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie https://www.insurancechoice.co.uk/products/travel-insurance-products/travel-insurance-with-medical-conditions/.
Czym właściwie jest EKUZ?
Decydując się na spędzenie urlopu w jednym z krajów Unii Europejskiej takich jak Portugalia, Francja, Czechy czy Dania posiadacze takiej formy ubezpieczenia mają całkowite prawo do korzystania ze świadczeń lekarskich, jeżeli takie będą konieczne. Ubezpieczenie takie jak te gwarantuje właściwą pomoc pod warunkiem, że turysta regularnie odprowadza składki na NFZ w Polsce jednak nie do końca jest to tak proste jak mogłoby się wydawać. Haczyk tkwi w różnicy pomiędzy poszczególnymi świadczeniami, ponieważ nie wszystkie te, które w Polsce są darmowe okazują się być takie same w innych krajach i dlatego warto jest pomyśleć przed wyjazdem o wykupieniu dodatkowej polisy z pakietem medycznym. Bez dodatkowej ochrony można być “lekko” zdziwionym, gdy trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty za coś, co w ojczystym kraju byłoby całkowicie darmowe.
Jaki zakres świadczeń posiada ubezpieczenie turystyczne?
Turyści, którzy od dawna cierpią na choroby przewlekłe lub podobne dolegliwości przed wyjazdem powinni upewnić się co konkretnie wchodzi w zakres ubezpieczenia turystycznego aby uniknąć niepotrzebnego stresu i nerwów związanych z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat za świadczenia lekarskie.
Dodatkowa ochrona w postaci drugiej polisy powinna być całkowitym “must have” wśród osób, które wyznają zasadę “przezorny zawsze ubezpieczony”. Pozwoli to na spokojny pobyt za granicami kraju nie martwiąc się o sytuację w których konieczne będą operacje w momentach zagrożenia życia, a także wtedy, kiedy niezbędny będzie medyczny transport do Polski. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że gdyby konieczne było zapłacenie za takie świadczenie z własnej kieszeni może to być wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, a z odległych krajów spoza Unii Europejskiej nawet kilkaset tysięcy złotych! Patrząc na to oraz jeszcze kilka innych czynników warto zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem. Jeżeli wakacje mają być niezapomniane w pozytywnym tego słowa znaczeniu warto wcześniej zastanowić się nad formą dodatkowej ochrony medycznej.
9