Przepisy dotyczące zagospodarowania odpadów komunalnych są coraz bardziej rygorystyczne, ale nie wpływa to znacząco na zmniejszenie liczby dzikich wysypisk.
Mogą im zapobiec m.in. zbiórki nietypowych odpadów. Mieszkańcy gminy Łuków takich niepotrzebnych rzeczy będą się mogli pozbyć w łatwy sposób podczas mobilnej zbiórki, która rozpocznie się w poniedziałek 17 września i potrwa prawie do połowy października.
Od najbliższego poniedziałku do 26 września w poszczególnych miejscowościach będą odbierane odpady wielkogabarytowe, czyli na przykład: stare meble, dywany, materace, wykładziny, rowery, wózki dziecięce czy duże zabawki. Wszystko trzeba wystawić przed posesję do 7.00 w dniu zbiórki.
Pierwszego dnia, czyli w poniedziałek 17 września, powinni to zrobić mieszkańcy: Aleksandrowa, Dminina, Gołąbek, Jadwisina, Jezior, Łazów, Malcanowa, Podgaja, Rzymów Las i Rzymów-Rzymków, Szygłów Górnych i Szczygłów Dolnych oraz Świdrów.
W środę 19 września zbiórka odbędzie się w Gołaszynie, Karwaczu, Kownatkach, Rolach, Strzyżewie, Suchocinie, Sulejach, Turzych Rogach, Wagramie, Wólce Świątkowej i Zarzeczu Łukowskim.
Dzień później nietypowych odpadów będą mogli pozbyć się właściciele posesji w Biardach, Gręzówce, Gręzówce Kolonii, Nowej Gręzówce, Klimkach, Krynce i Ławkach.
Ostatnim dniem akcji będzie środa 26 września, gdy obejmie ona miejscowości: Czerśl, Dąbie, Ryżki, Sięciaszkę Pierwszą, Sięciaszkę Drugą i Sięciaszkę Trzecią, Zalesie i Żdżary.
Od 21 września w gminie Łuków będą odbierane także elektroodpady, w tym m.in.: duże i małe urządzenia gospodarstwa domowego, na przykład lodówki, pralki, kuchenki, odkurzacze, żelazka i tostery; sprzęt teleinformatyczny i komputerowy (laptopy, drukarki, kalkulatory); sprzęt audiowizualny (telewizory, radioodbiorniki, kamery); sprzęt oświetleniowy (oprawy i lampy różnych rodzajów, ale nie żarówki); narzędzia elektryczne i elektroniczne (wiertarki, piły, maszyny do szycia); zabawki elektryczne, w tym gry video oraz akumulatory, baterie i przewody elektryczne.
Jako pierwsi, w piątek 21 września, będą się mogli ich pozbyć mieszkańcy: Aleksandrowa, Dminina, Gołąbek, Jezior, Łazów, Podgaja, Rzymów Las i Rzymów-Rzymków.
Dzień później elektrośmieci będą zabierane sprzed posesji w Jadwisinie, Malcanowie, Szczygłów Górnych i Szczygłów Dolnych oraz Świdrów.
28 września akcja odbędzie się w Gołaszynie, Karwaczu, Rolach, Sulejach i Wólce Świątkowej.
Dzień później elektroodpady powinni wystawić mieszkańcy: Kownatek, Strzyżewa, Suchocina, Turzych Rogów, Wagrama i Zarzecza Łukowskiego.
Na 5 października zbiórka jest planowana w Biardach, Krynce i Ławkach, a dzień później w: Gręzówce, Gręzówce Kolonii, Nowej Gręzówce i Klimkach.
W piątek 12 października akcja obejmie: Czerśl, Ryżki, Sięciaszkę Drugą i Sięciaszkę Pierwszą, a zbiórka zakończy się dzień później w: Dąbiu, Sięciaszce Pierwszej, Zalesiu i Żdżarach.
Pełny harmonogram i szczegółowe informacje o rodzaju odbieranych odpadów są dostępne na stronie: www.lukow.ug.gov.pl.