Już w najbliższą niedzielę, 26 sierpnia w Ryżkach odbędzie się Święto Plonów. Jak co roku poznamy zwycięzców konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Oprócz wieńców, sołectwa przygotują stoiska promocyjne z kulinariami i wyrobami rękodzielniczymi. Po raz pierwszy dożynkowi goście będą mogli obejrzeć prezentację na temat wszystkich sołectw w gminie Łuków.
Niedzielne święto plonów rozpocznie o 13.00 na placu przy świetlicy w Ryżkach msza święta. Po eucharystii i prezentacji wieńców Koło Gospodyń Wiejskich z zespołem „Kumpele” z Gręzówki zaprezentuje widowisko obrzędowe z młóceniem cepami, wypiekiem chleba i innymi obrzędami dożynkowymi, a wyróżniający się rolnicy odbiorą podziękowania od wójta Mariusza Osiaka.
W części artystycznej wystąpią nie tylko znane i doświadczone zespoły ludowe z gminy Łuków, ale również Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Jata” z najmłodszą, trzecią grupą tancerzy, która powstała w ubiegłym roku i dla której będzie to dożynkowy debiut.
W programie niedzielnego święta jest również turniej „moja piła twoja piła”, w którym zmierzą się reprezentacje Gminy Łuków i gospodarzy dożynek z Ryżek oraz konkurs „100 pytań na 100-lecie niepodległości”.
Dla najmłodszych uczestników dożynek organizatorzy przygotowali gry, konkursy i zabawy na zjeżdżalniach i trampolinach oraz stoiska ze słodkimi smakołykami, a na finał zaplanowali zabawę taneczną z zespołem „Craters” z Wojcieszkowa.