Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw zamieściło na swoim profilu facebook wstrząsające nagranie z jednej z chlewni w województwie lubelskim. Na filmie widać świnie rażone prądem, słychać ich kwik. Da się też zauważyć mężczyzn, którzy ciągną zabite zwierzęta. A potem świnie leżące pokotem przed chlewnią i ładowane do kontenera.
Michał Kołodziejczak, przewodniczący Stowarzyszenia Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw, które od kilku tygodni wspiera rolników zmagających się z ASF, zapewnia, że materiał nagrano w chlewni w województwie lubelskim, nie chce jednak podać nazwy miejscowości. W rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim”, Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny w Lublinie przyznaje, że jest brak profesjonalnych ekip do zabijania świń chorych na ASF.
Zgodnie z przepisami wybijać należy nie tylko świnie zarażone Afrykańskim Pomorem Świń, ale również te w promieniu 3 kilometrów od ogniska, tak aby wirus się nie rozprzestrzeniał.
„Minister rolnictwa oskarża rolników o rozprzestrzenianie się ASF. Tymczasem to urzędnicy są nieudolni. Służby łamią procedury. Rolnicy i świnie cierpią.” – taki podpis widnieje pod filmem na stronie Stowarzyszenia
Nagranie dostępne jest na profilu
https://www.facebook.com/UniaWarzywnoZiemniaczana/videos/2044238499158874/?t=0